MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
Digitalizace

Technologie 4.0. – Plán digitální transformace

Úspory energie

Červen 8, 2018 Komentáře (0) Zobrazení : 84 Podnikání a inovace

Výhodnější podmínky pro žadatele v nové výzvě dotačního programu Úspory energie

Na konci května byly schváleny zásadní změny v nastavení hodnotících kritérií pro čerpání podpory. Díky novým kritériím se z dotačního programu Úspory energie stává využitelnější nástroj pro firmy.

Proč by měl být tentokrát dotační program atraktivnější a čím láká nové potenciální žadatele?

  • Největší výhodu spatřujeme ve snížení minimální bodové hranice z 60 na 50 bodů.
  • Mezi způsobilé náklady nově spadá i výdaj na předprojektovou přípravu, takže pokud si necháte žádost o podporu zpracovat, například od nás, i na to budete čerpat podporu.
  • Kde se dříve musely k posouzení nákladové efektivity dokládat cenové nabídky (tzv. ceny obvyklé) a položkové rozpočty, již se nemusíte o nic starat – nyní poslouží předdefinovaná křivka odrážející způsobilé výdaje na roční úsporu.
  • Poslední výhodou je navýšení kritéria ekonomické výnosnosti žadatele (IRR) z 15 % na 20 %, při které může být projekt podpořen. V praxi to značí, že efektivnost investice může být vyšší a došlo tak ke zmírnění podmínek pro více rentabilní projekty.

Na co se je možné podporu čerpat?

  • Zateplení obvodového pláště, výměnu oken a dveří,
  • zavádění a modernizaci systémů MaR, instalaci vzduchotechniky, modernizaci osvětlení, modernizaci rozvodů elektřiny, plynu a tepla,
  • instalaci obnovitelných zdrojů energií (tepelná čerpadla, fotovoltaické systémy, využití biomasy,…) a akumulaci jejich elektrické energie (případně obnovu těchto technologií),
  • využití odpadní energie ve výrobních procesech, snižování energetické náročnosti výrobních procesů (obnova méně výkonných výrobních technologií).

Plánované datum vyhlášení výzvy je 29. 6. 2018 a od 2. 7. 2018 bude spuštěn příjem žádostí. Ten by měl trvat až do 29. 4. 2019, proto mají dostatek prostoru i ti žadatelé, kteří se teprve rozhodují a doposud nezačali s přípravami.

Výzva bude opět hodnocena průběžně, nikoliv po ukončení sběru všech žádostí. Oproti původnímu plánu dokonce došlo k navýšení alokace o 2 mld. Kč na 6 mld. Kč.

A jakou výši podpory lze získat? Malým podnikům je poskytována podpora do výše 50 % způsobilých výdajů, středním podnikům do 40 % a velkým podnikům do 30 %.

Nenechte si ujít dotaci, která Vám pomůže zefektivnit náklady na energie a ušetřit.

V případě, že zvažujete možnost podání projektu nebo potřebujete více informací a pomoc s přípravou žádosti, neváhejte nás kontaktovat.

Redakce Dotačních novin, T: 538 705 776, @: karolina.zemanova@cyrrusadvisory.cz

Tags: , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>