MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
shutterstock_156792500.jpg

Řekněte NE zprostředkovatelským firmám!

uvodni-screen

Dotační Manager: nové funkce pro ještě výkonnější aplikaci

keep-calm

Říjen 30, 2014 Komentáře (0) Zobrazení : 7331 Naše názory na dotace

Soutěž: podělte se o nejhorší zkušenost s dotacemi a vyhrajte!

 

Dotace jsou známé svou administrativní náročností a byrokratickou zátěží. Stále nás překvapují některá nepochopitelná pravidla a jednání orgánů, které by měly pomáhat vyčerpání evropských prostředků. Namísto toho házejí žadatelům klacky pod nohy. Provozujeme nejvyužívanější zdroje informací o dotacích, a proto jsme se rozhodli pokusit se tuto situaci zlepšit. A jak? Právě zveřejňováním těch nejnesmyslnějších pravidel, zážitků a nepříjemných dotačních situací.

Vyhlašujeme veřejnou soutěž o nejhorší zkušenost s dotacemi!

 

Vaše příběhy zveřejníme a uděláme všechno co půjde, aby se pravidla a chování podařilo změnit. Každému, kdo nám pošle svůj příspěvek, dáme navíc službu Dotační Sonar na měsíc zdarma. Nejlepší, respektive nejhorší zveřejněná zkušenost vyhraje Dotační Radar na rok ZDARMA. Získáte tak přehled o aktuálních výzvách a vlastního konzultanta, který pro Vás bude aktivně vyhledávat nejlepší dotační příležitosti.  Výhru v hodnotě 30 000,- Kč zajišťuje společnost CYRRUS ADVISORY.

 

Zde popište svou zkušenost

Jméno a příjmení*

Email

* Pokud si přejete zveřejnit svou zkušenost anonymně, uveďte to na konci zprávy.


Své příspěvky posílejte do konce listopadu. 5. prosince vyhlásíme nejlepší příspěvek a výherce odměníme ročním předplatným služby Dotační Radar. Ale pozor, ani ostatní nepřijdou zkrátka! Každého, kdo se s námi podělí o svou zkušenost, odměníme měsíčním předplatným Dotačního Sonaru.


Přečtěte si zkušenosti odborníků z CYRRUS ADVISORY a jeden anonymní příspěvek navíc.

 

Projekt na podporu podnikání

Získali jsme dotaci na vzdělávání začínajících podnikatelek, úspěšně jsme realizovali, plnili všechny indikátory a závazky plynoucí ze smlouvy o poskytnutí dotace.

Při realizaci jsme potřebovali odložit termín k podání monitorovací zprávy o pár dní. Jelikož jsme už pár projektů z ESF zrealizovali a dle metodik vždy šlo požádat o prodloužení, postupovali jsme stejně. Napsali jsme proto projektové manažerce, která nám měla radit a dovést nás k úspěšnému ukončení akce. Nechtěli jsme riskovat, žádost o prodloužení jsme písemně zaslali a prodloužení nám bylo povoleno. Za pár dní jsme už podávali monitorovací zprávu.

Ale ejhle, po pár týdnech nám byl projekt kontrolován, a že prý chvíli před povolením prodloužení termínu vyšla nová směrnice, kterou administrátoři dotace bohužel neznali a tak nám prodloužení schválit neměli. Měli jsme sice písemné stanovisko poskytovatele dotace, ale to je Vám bohužel k ničemu, projekt jsme úspěšně zrealizovali, ale pravidla jsou pravidla a přišla penalizace.

A protože když přijde penalizace, má dát řídící orgán rovnou vědět finančnímu úřadu, aby Vám hospodaření prověřil, za pár týdnů už u nás byla kontrola z FÚ. Paní byla moc milá, říkala, že taky nechápe, jak nás mohli penalizovat a že bude stát za námi. Pro jednou příjemné zjištění. Jenže postavit se za nás dle směrnic nešlo a nám musely být dopočítány ještě úroky z prodlení od doby „pochybení“ do data udělení penalizace. A nebylo to málo.

Co v těchto případech může pomoci, je žádost o prominutí nespravedlivých penalizací. Tu můžete poslat na finanční ředitelství. Bylo nám řečeno, že by to mělo klapnout. Žádost jsme připravili a poslali. GFŘ má na vyjádření pěkného půl roku, tak přibližně po sedmi měsících přišlo vyjádření, že přibližně pětinu pokuty nám promíjí. Lepší než nic.

Ing. Jiří Fuchs, CYRRUS ADVISORY, a.s. (vlastní projekt)

 

Rekvalifikace ve stavebnictví

V rámci projektu na rekvalifikace mladých nezaměstnaných jsme realizovali výběrové řízení na dodavatele vzdělávacích aktivit. Po desítkách hodin příprav VŘ, pro které jsme troufale nevyužili služeb externích firem, jsme úspěšně vybrali vzdělávací firmu. Kromě toho, že se nám zdála nejlepší, byla i nejlevnější. Vše vypadalo v pořádku.

Náš projekt byl zřejmě jako všechny podobné auditován externí firmou, kterou si za velké peníze vybralo MPSV, můžu říct, že se jednalo o auditorskou společnost z takzvané „velké čtyřky“. A tak k nám jednou přijela kontrola a v ní milá zástupkyně MPSV, senior konzultant poradenské firmy a mladý ambiciózní Slovák, taky konzultant té společnosti.

Kontrola začala, paní a starší kolega byli se vším spokojeni, ale mladíkovi se pořád něco nezdálo. Po pár výtkách a snaze najít nějakou chybu jsme mu vždy vysvětlili, že jeho názory jsou zcestné a neodpovídají aktuální metodice, kterou se má řídit. Samozřejmě nám rozdělal mobily, zkontroloval výrobní čísla a bůhví co všechno dalšího.

Když se nedařilo, pustil se do výběrového řízení, starší kolegové byli znovu spokojeni, ale Slovák něco prostě najít musel. A opravdu se mu to podařilo. VŘ zkoumal ještě pár dní v práci a jednu blbost našel, sice nijak neovlivnila výběr dodavatele, ale nebyla prostě úplně 100% v souladu s aktuálním metodickým pokynem. A tak se nám rozhodl dát 100.000 pokutu se slovy, že máme v projektu až moc nepřímých nákladů. Jen pro úplnost, nepřímé náklady jsou určeny na veškerou režii a naše nezisková organizace bez nich projekty nemůže absolutně realizovat. Proti vyjádření kontrolora jsme podali odvolání a naštěstí bylo úspěšné. Asi si umíte představit, kolik tímto kolečkem všichni strávili času, nervů, kolik peněz dostala kontrolorská firma a jak tento fakt pomohl k socioekonomickému rozvoji České republiky, ke kterému měl náš projekt pomoci.

Neznámý přispěvatel.

 

Nesmyslné pravidlo v OP Životní prostředí

Jedno z nejvíce nepochopitelných pravidel z OP Životní prostředí říká, že pokud pořizujete z dotace nějaké nemobilní zařízení (například novou kotelnu, rozvody, stavební práce apod.), nesmíte mít na předmětu podpory a ani na pozemku, na kterém je projekt realizován, bankovní zástavu. Pokud zástavu máte, dotaci vám mohou zamítnout.

Většina podniků dnes využívá provozní úvěry, a aby je dostaly, musí bance samozřejmě zastavit pozemky nebo jiný majetek. Někdy je smutné sledovat, jak poskytovatel dotace požaduje po velkých firmách zástavu, aby jim mohl vydat rozhodnutí o poskytnutí dotace. Poskytovatel se tím snaží zajistit pro případ úpadku firmy, ale nesmyslně komplikuje projekt, který má za účel zlepšit životní prostředí.

OPŽP je jedním z nejhůře čerpaných programů. V žádném jiném programu takové pravidlo není, ale jak by řekl jeden kolega, poskytovatelé dotací jsou občas papežštější než papež a s pravidlem se musíte nějak vypořádat.

Mgr. Jana Valová, CYRRUS ADVISORY, a.s.

 

Přidat svou zkušenost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>