Monitorovací systém MS2014+ pro programové období 2014-2020 je nejkomplexnější informační systém v České republice. Plně nahrazuje tři rozdílné systémy (v gesci ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva životního prostředí a ministerstva pro místní rozvoj). Sjednocuje a dle ministerstva pro místní rozvoj by měl výrazně zjednodušovat proces podávání žádosti o dotaci. Ostrý provoz však tomuto tvrzení bohužel neodpovídá.
K čemu MS2014+ slouží?
MS2014+ je jednotný monitorovací systém, do kterého vkládají žadatelé své žádosti o evropské dotace ze všech operačních programů v období 2014-2020 vyjma dotací v zemědělství. Dle pravidel fungování Evropského strukturálního a investičního fondu je třeba mít tento systém k dispozici do roku 2027 a pro řídicí orgány do ukončení jednotlivých operačních programů.
Čtyři hlavní výhody systému dle Ministerstva pro místní rozvoj ČR
1. Pro uživatele sjednocuje a výrazně zjednodušuje proces podávání žádosti o dotace:
• Uživatelé uspoří čas při vkládání žádosti
• Odpadá nutnost učit se nové formální postupy pro každý další systém
• Odbourá se tím zbytečná administrativa
2. Pro řídicí orgány zvyšuje transparentnost čerpání evropských dotací a usnadňuje řízení:
• Řídicí orgány tak budou mít k dispozici snazší, rychlejší, komplexnější a ekonomičtější přehled o projektech a budou moci lépe plánovat a vyhodnocovat dotační aktivity.
3. Pro administrátory schválených programů a projektů představuje komplexní nástroj:
• Tím by mělo dojít k významným sekundárním úsporám, jelikož nebude třeba vyvíjet či nakupovat další jednoúčelové systémy.
4. Pro Českou republiku ušetří celkové náklady:
• Místo tří pro nové programové období nevyhovujících systémů bude moci provozovat jeden systém.
Praktické zkušenosti s (ne)systémem MS 2014+
Hlavním argumentem pro vytvoření jednotného monitorovacího systému bylo zjednodušit a sjednotit proces pro podávání žádostí. Praktické zkušenosti po prvním měsíci práce s tímto systémem ovšem tolik důvodů k optimismu nedávají.
Diametrální rozdíly mezi žadateli způsobují, že je systém až neefektivně robustní – přeci jenom, cíle veřejné podpory pro obce jsou často velmi odlišné od cílů, kterých má být dosaženo v rámci podpory soukromých podniků. Různí žadatelé tedy musí dokládat odlišné informace. Výsledkem pak je, že jsou v systému některé moduly „tak nějak“ navíc.
Naopak klíčovým nedostatkem je, že žadatel při intuitivním vyplňování velmi snadno zadá při nejlepší vůli chybné informace. Tyto vlastnosti mohou snadno způsobit, že žadatelé bez zkušeností mohou být při vyplňování žádosti o podporu zcela zmateni a v horším případě může být jejich žádost zbytečně zamítnuta.
Systém má mezery také v samostatném generování údajů. Dle zadaného IČ žadatele si systém sám vygeneruje datum založení podniku a dále se žadatel nemusí starat o určení velikosti podniku. V obou těchto případech dochází k nesprávným vygenerováním údajů. Např. u vzniku podniku byla vygenerována historie žadatele 2 roky, i když reálně tomu bylo 20 let. Asi si říkáte, proč se tento údaj v systému nezmění? Systém bohužel v tomto případě změnu neumožňuje. Větší problém však vidíme při generování velikosti podniku, kdy tento fakt ovlivní výši podpory. Systém opět generuje špatnou velikost podniku a není v silách žadatele tento údaj změnit. Žadatel musí dávat také velký pozor na neustálé aktualizace příloh a čestných prohlášení, které se v systému u většiny programů postupně doplňují.
Dobrou zprávou pro žadatele je, že mohou v tuto chvíli využít technickou podporu Informačního systému IS KP14+ prostřednictvím emailu ms14.help.tech@mmr.cz. Snad k e-mailové technické podpoře přibude také help linka, kde se žadateli dostane ihned odpovědi k danému problému a nebude muset čekat na e-mailovou odpověď.
Chcete se dozvědět více o Operačním programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014-2020? Kontaktujte specialisty z agentury CYRRUS ADVISORY, a.s.
Redakce Dotačních novin Soňa Došková, @: sona.doskova@cyrrusadvisory.cz, T: + 420 538 705 750.
Trosku si prisadim: jsem prumerna denni uzivatelka ict a pouha registrace hodnotitele mi zabrala nekolik hodin diky nutnosti nekolikrat se obratit na helpdesk a na zaklade jejich rad instalovat nekolik ruznych „udelatek“ , aby pozadovana akce probehla. System byl evidentne testovan pouze v idealnim prostredi tvurcu bez ohledu na rozdilnou vybavu koncovych uzivatelu systemu. Nicmene helpdesk chvalim za rychle a ochotne reakce (i kdyz napor, ktery je ceka az se rozjedou vyzvy, jim nezavidim)