MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
keep-calm

Soutěž: podělte se o nejhorší zkušenost s dotacemi a...

shutterstock_156792500.jpg

Září 26, 2014 Komentáře (2) Zobrazení : 6597 Naše názory na dotace

Řekněte NE zprostředkovatelským firmám!

Taková výzva přišla z Fondu dalšího vzdělávání. Jelikož se zprostředkováním stáží také okrajově zabýváme, cítím potřebu se k problematice vyjádřit.

Zprostředkování dotací je dnes standardní službou, stejně jako například účetní a daňové poradenství. Velká část firem nemá interní kapacity na sledování všech novinek a dotačních změn. Ono to v podstatě ani není možné, například dotačních programů na podporu zaměstnanosti a mzdových příspěvků je u nás aktivních asi 90!

Pokud bude nastaven tento systém nadále takto složitě, což rozdělování a vybírání peněz asi pořád bude, část příjemců dotací se bez zprostředkovatelských firem neobejde. Respektive platit si částečně interního člověka, který by aktuality v každém programu denně sledoval, se jim nevyplatí.

Jestliže nám například žadatel přes naši zelenou dotační linku volá, že by rád přijal stážistu (a že nám jich volá), odkazujeme jej přímo na Fond dalšího vzdělávání a jeho konkrétní weby. S doplňující informací, že se jim nevyplatí v těchto finančních objemech a relativně jednoduchém dotačním titulu našich služeb využívat. Část klientů však zkušeného poradce vyžaduje, nebo se jim třeba jen nechce číst desítky stran příruček a pravidel. No a pak je to o nabídce a poptávce.

Ale samozřejmě jsou firmy seriózní a ty neseriózní. Osobně mě jenom mrzí přístup jinak velice příjemného dotačního orgánu k celému spektru poradců. Zvlášť pokud hned v další aktualitě na svém webu propaguje pozvánku na placený dotační seminář. :)

Za CYRRUS ADVISORY, a.s., portály www.dotacni.info a www.dotacni-noviny.cz, Jiří Fuchs.

Konkrétní znění výzvy si můžete prohlédnout také níže.

Řekněte NE zprostředkovatelským firmám!

Kdo to vlastně je? Čím se zabývají? A proč je lepší být do projektu zainteresován přímo a ne prostřednictvím zprostředkovatele?

Spolu s projekty, které jsou dotovány z Evropského sociálního fondu, začalo vznikat i mnoho zprostředkovatelských firem, které společnostem „pomáhají“ při registraci do jednotlivých projektů a s administrativními úkony, spojenými se získáním dotací pro Vaši společnost. Za tuto pomoc si samozřejmě účtují i finanční odměnu v různé výši.

Ve skutečnosti tomu mnohdy bývá tak, že tyto firmy Vám pouze přeposílají emaily, které jsou vytvářeny a zasílány našimi konzultanty na kontakty uvedené při registraci do projektu. Obsah těchto emailů většinou bývá jasný, stručný a výstižný, aby Vás co nejlépe a nejpřesněji navedl v dalších krocích. Během tohoto procesu jste žádání dokládat různé dokumenty, které musíte zaslat Vašim placeným zprostředkovatelům a ti je zasílají nám. Reálnou částí projektu ovšem procházíte sami za sebe. Pokud jste dodrželi všechna pravidla během celého projektu, získáte dotace, ze kterých nemalá část náleží zprostředkovatelské firmě.

A my se ptáme: „ Proč platit za projekt, který je tu pro Vás bezplatně? Proč se nezaregistrovat přímo a nekomunikovat s našimi konzultanty? Chcete získat dotace a využít jich v plné výši zcela pro Vaši firmu?“.  Řekněte NE zprostředkovatelským firmám!

Jak poznáte, že komunikujete přímo s námi a že s Vámi nejedná zprostředkovatel? Více informací zde

2 odpovědi na článek Řekněte NE zprostředkovatelským firmám!

  1. Lenka Poradkyně napsal:

    Naprosto s Vámi souhlasím. Trh má zůstat volný, o tom je jeho princip. Kdo si chce dělat účetnictví či dotace sám, nechť tak činí. Kdo však svou energii vynakládá efektivněji, najímá si odborníky a sám se věnuje tomu, proč svou firmu založil a co mu jde nejlépe. Tah FDV proti poradenským firmám je samozřejmě spíše marketingový, zažili jsme to i u MŠMT při kolosálním projektu EU peníze školám. Na seminářích se hlásilo, jak bude projekt „jednoduchý“ a ono se ukázalo, že jednoduše jej odfláklo hlavně samo ministerstvo :) a školy se pak dva roky jen nestačily divit, kolikrát je možné v průběhu projektu měnit jeho pravidla, protože se v jednoduše nastaveném projektu stálo přicházelo na nové a nové „kostlivce“.. Investujme tedy obě strany energii konstruktivně: do tvorby příležitostí, tedy sestavování invenčních programů a přípravy kvalitních projektů. Ne do žabomyších válek. Přeji všem pěkný den :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>