MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
Digitalizace

Technologie 4.0. – Plán digitální transformace

Nemovitosti_2

Dotace na rekonstrukci brownfieldů

Úspory energie

Červen 8, 2018 Komentáře (2) Zobrazení : 2056 Podnikání a inovace

Výhodnější podmínky pro žadatele v nové výzvě dotačního programu Úspory energie

Na konci května byly schváleny zásadní změny v nastavení hodnotících kritérií pro čerpání podpory. Díky novým kritériím se z dotačního programu Úspory energie stává využitelnější nástroj pro firmy.

Proč by měl být tentokrát dotační program atraktivnější a čím láká nové potenciální žadatele?

 • Největší výhodu spatřujeme ve snížení minimální bodové hranice z 60 na 50 bodů.
 • Mezi způsobilé náklady nově spadá i výdaj na výběrové řízení až s 80% dotací.
 • Kde se dříve musely k posouzení nákladové efektivity dokládat cenové nabídky (tzv. ceny obvyklé) a položkové rozpočty včetně průzkumu cen stavebních prací (ÚRS/RTS), již se nemusíte o nic starat – nyní poslouží předdefinovaná křivka odrážející způsobilé výdaje na roční úsporu.
 • Udržitelnost projektu byla snížena pro malé a střední podniky z 5 let na 3 roky.
 • Poslední výhodou je navýšení kritéria ekonomické výnosnosti žadatele (IRR) z 15 % na 20 %, při které může být projekt podpořen. V praxi to značí, že efektivnost investice může být vyšší a došlo tak ke zmírnění podmínek pro více rentabilní projekty.

Na co se je možné podporu čerpat?

 • Zateplení obvodového pláště, výměnu oken a dveří,
 • zavádění a modernizaci systémů MaR, instalaci vzduchotechniky, modernizaci osvětlení, modernizaci rozvodů elektřiny, plynu a tepla,
 • instalaci obnovitelných zdrojů energií (tepelná čerpadla, fotovoltaické systémy, využití biomasy,…) a akumulaci jejich elektrické energie (případně obnovu těchto technologií),
 • využití odpadní energie ve výrobních procesech, snižování energetické náročnosti výrobních procesů (obnova méně výkonných výrobních technologií),
 • obnovu technologií a strojů novými energeticky úspornějšími zařízeními (využitelné ve strojírenství, například úspornější lasery, ale rovněž v dalších odvětvích = bagry, nakladače, jeřáby, rýpadla, dumpery, grejdry, třídiče, drtiče, atd.), podmínkou však je, že nahrazované technologie již nebudou dále používány (budou demontovány nebo ekologicky zlikvidovány). Nové stroje smí najít využití pouze v jednom areálu, proto je potřeba dát si pozor u stavebních a zemědělských strojů (využitelné například pro sklady, pily, lomy, stavebniny, dřevařské závody,…),
 • projektovou dokumentaci,
 • energetický posudek,
 • výběrové řízení.

Plánované datum vyhlášení výzvy je 29. 6. 2018 a od 2. 7. 2018 bude spuštěn příjem žádostí. Ten by měl trvat až do 29. 4. 2019, proto mají dostatek prostoru i ti žadatelé, kteří se teprve rozhodují a doposud nezačali s přípravami.

Výzva bude opět hodnocena průběžně, nikoliv po ukončení sběru všech žádostí. Oproti původnímu plánu dokonce došlo k navýšení alokace o 2 mld. Kč na 6 mld. Kč.

A jakou výši podpory lze získat?

 • Malý podnik = 50 % na stavební a technologické výdaje + 80 % na energetický posudek, projektovou dokumentaci a výběrové řízení.
 • Střední podnik = 40 % na stavební a technologické výdaje + 70 % na energetický posudek, projektovou dokumentaci a výběrové řízení.
 • Velký podnik = 30 % na stavební a technologické výdaje + 60 % na energetický posudek, projektovou dokumentaci a výběrové řízení.

Nenechte si ujít dotaci, která Vám pomůže zefektivnit náklady na energie a ušetřit.

Dle našich informací již nebude vyhlášena výzva Fotovoltaické systémy s/bez akumulace pro vlastní spotřebu. V tomto programu máte šanci si je ještě s dotací pořídit.

V případě, že zvažujete možnost podání projektu nebo potřebujete více informací a pomoc s přípravou žádosti, neváhejte nás kontaktovat.

Redakce Dotačních novin, T: 538 705 776, @: karolina.zemanova@cyrrusadvisory.cz

Tags: , ,

2 odpovědi na článek Výhodnější podmínky pro žadatele v nové výzvě dotačního programu Úspory energie

 1. Ivana Hysková napsal:

  Dobrý den,
  je možné u této dotace zateplit a opravit i střechu ?
  Děkuji Ivana Hysková EASTMOP s.r.o.

  • Dobrý den paní Hysková,

   pokud si zateplení stropu vyžádá i posílení střešní konstrukce (z důvodu zamezení překročení únosného zatížení stropu) nebo pokud je izolace neoddělitelnou součástí střešní konstrukce, jsou náklady na střešní konstrukce i střešní krytiny způsobilými výdaji, na které lze čerpat podporu.

   S pozdravem,
   Karolína Zemanová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>