MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
Dotační noviny_VS

Dotační noviny pro veřejný sektor 07/2022

Dotační noviny_VS

Dotační noviny pro veřejný sektor 08/2022

Výzvy na rekonstrukci či navýšení kapacit MŠ z IROPu byly vyhlášeny

Srpen 30, 2022 Komentáře (0) Zobrazení : 1052 Integrovaný regionální OP, Veřejný sektor

Výzvy na rekonstrukci či navýšení kapacit MŠ z IROPu byly vyhlášeny

Dne 23. 8. 2022 došlo k vyhlášení dvou výzev z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) se zaměřením na navýšení kapacit či rekonstrukci mateřských škol. Na první pohled se jedná o skvělou dotační příležitost. Výzvy však mají celou řadu „háčků“, na které se podíváme v našem článku.

Nejprve však k samotnému obsahu výzev. O dotaci můžou žádat MŠ, které řeší jednu ze dvou situací (případně obě naráz). Buď potřebují navýšit kapacitu zařízení (minimálně o 20 míst) nebo disponují výjimkou od krajské hygienické stanice (KHS), kterou se rozhodnou projektem odstranit. V druhém případě se může jednat i o celkovou rekonstrukci školy a může (ale také nemusí) dojít k navýšení kapacity. Konkrétně je možné podpořit nové učebny, zázemí MŠ včetně kuchyně či jídelny, vybavení MŠ nábytkem a pomůckami či zvýšení energetické účinnosti budovy.

Dotaci je možné čerpat na výše uvedené aktivity ve výši 90 %. Maximální podpora na 1 projekt je u obou výzev stanovena na 99 mil. Kč. Ukončení příjmu žádostí je plánováno na 26. 9. 2022. Celková alokace obou výzev je cca 2 miliardy Kč. Výzvy jsou fakticky identické, ale hlavním rozdílem je jejich zacílení do území. Výzva pro MŠ z tzv. přechodových regionů je určena pro obce v krajích Jihomoravském, Vysočina, Jihočeském, Středočeském a Plzeňském. Pro obce v ostatních krajích (vyjma hlavního města Prahy) je určena výzva pro méně rozvinuté regiony. Výzvy ovšem nejsou tak „celoplošné“, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Omezení okruhu žadatelů ve výzvách

Hlavním omezením výzev je relativně úzké zacílení. Žádat je totiž možné pouze ve dvou případech:

1. Navýšení kapacit MŠ ve vybraných regionech 

Jak již bylo jednou řečeno, dotace podporuje projekty, kde dojde po realizaci k navýšení kapacit školky minimálně o 20 míst. Výzvy jsou ale velmi omezeny regiony, ve kterých je možné žádat. V případě výzvy pro tzv. přechodové regiony se jedná o oblasti, které mají skóre dle Demografické predikce pro oblast MŠ vytvořené MŠMT na úrovni 8 a vyšší (z celkového maxima 10). Konkrétně jde pouze o území ORP Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Kolín a Neratovice. Na území méně rozvinutých regionů je možné žádat v případě skóre 7 a vyšší. Prakticky to znamená podporu ORP Železný Brod, Bohumín, Kostelec nad Orlicí, Turnov a Vizovice. Je tedy zřejmé, že podpora je zacílena do relativně malého území.

2. Projekty se stávající výjimkou od KHS

Druhou možností, která otevírá cestu k úspěšné žádosti, je výjimka od krajské hygienické stanice. Zde ovšem rovněž existují určitá omezení. Je potřeba říci, že KHS vydává výjimky podle různých paragrafů zákona. IROP ale jako jediný vhodný k žádosti uznává pouze paragraf 7 odstavce 1 zákona č. 258/2000 Sb. (zákon o ochraně veřejného zdraví). Dále je nutné říci, že se musí jednat o Rozhodnutí KHS. Doklady typu „stanovisko“ KHS aj. nejsou rovněž relevantní, a to i v případě, že by se v nich daný paragraf zákona o ochraně veřejného zdraví objevil. Pokud ale patříte mezi „šťastlivce“ a máte k dispozici rozhodnutí KHS dle daného paragrafu, můžete o dotaci žádat. Výhodou je, že v případě projektů založených na výjimce KHS není regionální omezení – vyjma hlavního města Prahy. Zároveň u tohoto bodu nemusí nutně dojít k navýšení kapacity zařízení. Výjimku lze aplikovat i na případy, kdy se jedná pouze o rekonstrukci stávající MŠ. Podmínkou však je, aby realizací projektu došlo k odstranění důvodu pro danou výjimku a její zánik.

Další dotační možnosti pro MŠ

I když se může v případě bodu 2 okruh žadatelů více rozšířit, je bohužel zřejmé, že většina MŠ v ČR kvůli omezením daným výzvou nemůže o dotaci žádat. Není ale nutné propadat „beznaději“, protože existují i další dotační příležitosti např. z Ministerstva financí či Ministerstva pro místní rozvoj, ze kterých je možné některé z těchto projektů podpořit. V neposlední řadě se u projektů s nižší finanční náročností nabízí možnost podpory z Místních akčních skupin (MAS).

Máte projekt MŠ, který byste rádi podali do některé z vyhlášených výzev? Nebo disponujete projektem na rekonstrukci či navýšení kapacit, ale podmínky nesplňujete? V obou případech se na nás neváhejte obrátit. Rádi vám pomůžeme s nastavením projektu, případně poradíme vhodné dotační možnosti přímo pro vás.

Redakce Dotačních novin, T: 530 338 801, @: info@dotacni.info

Tags: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>