MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
Dotační noviny_SS

Dotační noviny pro soukromý sektor 03/2022

Dotační noviny_SS

Dotační noviny pro soukromý sektor 04/2022

Dotace na úspory energie ve firmách

Duben 27, 2022 Komentáře (0) Zobrazení : 1251 Soukromý sektor, Životní prostředí

Dotace na úspory energie ve firmách

V dnešním článku se zaměříme na očekávanou výzvu z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, programu Úspory energie.

Přestože v tuto chvíli jsou k dispozici pouze předběžné informace, již dnes je na místě začít připravovat vaše podnikatelské záměry a zamyslet se nad tím, jaké investice ve svém podniku plánujete realizovat a jak vysoké energetické úspory díky těmto krokům můžete dosáhnout. Zájemců o tyto dotace je hodně a pravděpodobnost získání podpory v tomto programu se odvíjí od kvality zpracování podnikatelského záměru a od precizně navrženého a zpracovaného energetického posudku.

Společně se proto podíváme na to, co již teď můžeme v následující vyhlášené výzvě pravděpodobně očekávat a na co se připravit.

Co o plánované výzvě Úspory energie již víme
Jako tomu bylo i u všech ostatních výzev programu, jeho cílem je podpora opatření přispívajících k úspoře konečné spotřeby energie a snížení energetické náročnosti v podnikatelském sektoru. Dotace se budou vztahovat na:

  • výměnu energeticky neefektivních strojů pořízením nových prokazatelně úspornějších technologií,
  • zateplení budov včetně střechy a výměny oken,
  • modernizace a rekonstrukce rozvodů elektřiny, plynu a tepla,
  • pořízení některých obnovitelných zdrojů energie jako jsou fotovoltaické systémy, solární termické systémy, malé vodní elektrárny, tepelná čerpadla apod.,
  • zavedení modernizace systémů měření,
  • využití odpadní energie ve výrobních procesech,
  • realizace výběrového řízení a pořízení projektové dokumentace a energetického posudku.

Dále je nám známo, že o dotaci ve výši 0,5–200 mil. Kč na úspory energie budou moci žádat podniky všech velikostí a projekt bude muset být realizován mimo území hlavního města Prahy.

Můžeme předpokládat, že výše dotace bude ovlivněna novou regionální mapou podpory, která byla schválena Evropskou komisí v období od 1. ledna 2022 do 31. prosince 2027 a která definuje míru podpory pro jednotlivé regiony v České republice navíc s rozlišením dle definice velikosti podniku.

Dle dostupných informací můžeme vyhlášení výzvy očekávat již v květnu 2022.

Co můžete udělat již dnes?
Zhodnoťte, zda vám v provozu nevznikají zbytečné finanční ztráty plynoucí z nákladů na energie, a pokud na základě vlastního odhadu vidíte možnosti, jak na energiích ušetřit, kontaktujte energetického specialistu a navrhněte investice tak, aby vaší společnosti přinesly reálnou úsporu energie. Je potřeba se zaměřit na to, kolik bude plánovaná investice do úspor energie stát a jaká bude roční výše finančních a energetických úspor. V případě zájmu vám můžeme doporučit energetické specialisty, se kterými externě spolupracujeme. Pokud chcete znát více informací o samotném postupu získání dotace, můžete si přečíst také jeden z našich starších článků zde.

Uvažujete o investicích do úspor energií? Kontaktujte nás. Vše s vámi nezávazně probereme a zhodnotíme, jaké jsou vaše šance získat podporu.

Redakce Dotačních novin, T: 538 705 772, @: karolina.zemanova@dotacni.info

Tags:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>