MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
shutterstock_156263654.jpg

OP PIK před poločasem

Ložnice

Vyhlášení výzev na pečovatelské byty, zasíťování pozemků či vybudování...

lost-places-2963766_1280

Listopad 29, 2017 Komentáře (0) Zobrazení : 3253 Nezařazeno

Investiční pobídky – alternativa ke klasickým dotacím?

V současné době hrají prim v rámci mechanismu získávání finančních prostředků dotace. Byla by ale škoda přehlédnout další zajímavé možnosti financování podnikatelských záměrů. Jedná se např. o oblast investičních pobídek. Tyto pobídky můžou být zajímavé především pro střední a velké podniky, ale v případě většího záměru může investiční pobídku získat i podnik do 50-ti zaměstnanců. Investiční pobídky můžou být zajímavou volbou i pro nadnárodní společnosti, které se rozhodnou založit navázanou českou společnost. Konkrétně je možné uvažovat o pobídkách v oblasti zpracovatelského průmyslu, technologických center či center strategických služeb.

Co tedy investiční pobídky nabízejí? Podle druhu investiční akce je možné uplatnit slevu na dani z příjmů právnických osob ve výši 25 % z pořizované investice (v případě středních podniků 35 %, v případě malých podniků až 45 %). Investice může být vynaložena do nákupu nových technologií, nebo v kombinaci i do rekonstrukce či výstavby budov. Tuto daňovou úlevu je možné čerpat až po dobu 10-ti let. V souvislosti s investiční pobídkou ve výrobě je nutné vytvořit minimálně 20 pracovních míst a investovat podle typu regionu minimálně 50 mil. Kč do budov a technologického vybavení. Modelový příklad: Společnost – střední podnik se 150 zaměstnanci – nakoupí nové výrobní stroje v hodnotě 55 mil. Kč, zároveň získá slevu na dani z příjmu právnických osob v celkové hodnotě 19,25 mil. Kč.

Možná ještě zajímavější možností je získat příspěvek na vytvoření nových pracovních míst. Ten je vyplácen v paušální sazbě až 300 000 Kč na jednoho nově přijatého zaměstnance. Z pohledu cashflow tedy tyto náklady pokryjí ve většině případů minimálně dobu zaučování těchto nových zaměstnanců. Výhodou je skutečnost, že po podání žádosti o investiční pobídku je vyplácení tohoto příspěvku relativně rychlé, po přijetí zaměstnanců se jedná o cca 2 měsíce.

Kromě možností slevy na dani a podporu nových pracovních míst je možné získat dotaci i na další oblasti. Jedná se např. o podporu školení nových zaměstnanců až do výše 50 % celkových nákladů. Další varianta pobídky je osvobození od daně z nemovitostí na 5 let. U strategických investic (většinou investice v řádech stovky milionů korun s přijetím stovek zaměstnanců) je možné uvažovat i o přímé dotaci ve výši 25 % z celkových způsobilých výdajů.

Všechny výše uvedené možnosti pobídek (sleva na dani, dotace na nová pracovní místa, školení zaměstnanců apod.) je možné vzájemně kombinovat, není ale možné převýšit celkový limit podpory ve výši 25 % (či více v závislosti na velikosti podniku).

Pokud Vás možnosti získání pobídky zaujaly, tak je nutné si s žádostí pospíšit. Chystá se totiž změna zákona o investičních pobídkách, která by měla jejich přidělování více navázat na nutnost širšího napojení na výzkum a vývoj, což není nyní nutná podmínka.

Pokud Vás možnost investičních pobídek zaujala, tak nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám sdělíme bližší informace a nastavíme investiční záměr.

Redakce Dotačních novin, T: +420 777 481 926, @: dotazy@cyrrusadvisory.cz.

Tags:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>