MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
shutterstock_98638544

Vyhlášeny nové výzvy na výstavbu chodníků či cyklostezek

shutterstock_156263654.jpg

OP PIK před poločasem

IROP dotace školství

Leden 30, 2017 Komentáře (2) Zobrazení : 4949 Nezařazeno

Nové dotace pro školy a školky v ITI regionech

Rok 2017 nezačal pro školy a školky z dotačního pohledu zcela dobře. V druhé polovině prosince 2016 došlo k aktualizaci harmonogramu Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), ze kterého je zřejmé, že v roce 2017 pravděpodobně nebude vyhlášena z IROPu žádná nová výzva na výstavbu či rekonstrukci odborných učeben a souvisejících opatření (mimo výzvy určené pro místní akční skupiny).

Na druhou stranu je možné tento výpadek kompenzovat alespoň u některých žadatelů výzvou pro tzv. ITI regiony. Zkratka ITI znamená Integrované teritoriální investice, a jsou určeny především pro subjekty v blízkosti velkých měst. Konkrétně se jedná o Brněnskou, Ostravskou, Plzeňskou a Pražskou metropolitní oblast. Dále sem patří Olomoucká aglomerace, Hradecko-pardubická aglomerace a Ústecko-chomutovská aglomerace.

Právě pro tyto regiony byla vyhlášena na konci roku 2016 z IROPu výzva, v rámci které je možné získat dotaci na rekonstrukci učeben či nákup vybavení pro mateřské, základní či střední školy. Oproti standardním výzvám z tohoto programu má několik specifik, na které je nutné upozornit. Prvním z nich je skutečnost, že i když je příjem žádostí průběžný s ukončením až 31. 10. 2022, tak realita je o dost jiná. V rámci celého procesu dochází nejprve k podání žádosti tzv. nositeli ITI jednotlivé aglomerace, a až po schválení záměru touto organizací je možné žádat klasicky skrze IROP.

V této souvislosti je nutné poznamenat, že každá aglomerace má pro příjem žádostí stanoveny jiné termíny, a to jak pro příjem projektových záměrů nositeli ITI, tak i pro samotné podání žádostí v IROPu. Např. Olomoucká aglomerace počítá s příjmem projektových záměrů v oblasti rekonstrukce učeben základních škol pro nositele ITI v březnu 2017 s tím, že „klasickou“ žádost v IROPu je po schválení ze strany řídícího orgánu možné podávat mezi březnem a červencem 2017. Naproti tomu Brněnská metropolitní oblast plánuje příjem žádostí nositeli ITI v rozmezí únor-duben 2017 s tím, že samotnou žádosti do IROPu bude možné podávat mezi únorem a květnem 2017. Vždy je tedy nutné hlídat termíny nositele ITI regionu, do kterého daná příměstská škola čí školka spadá. Zároveň dochází i k odlišnostem ve vyhlašování výzev jednotlivých ITI např. pouze pro ZŠ či MŠ, nebo naopak pro neformální vzdělávání.

Z výše uvedených informací mohou někteří žadatelé získat pocit, že výzvy ITI jsou příliš komplikované a pro ně nevhodné. Na druhou stranu musíme poznamenat, že minimálně pro rok 2017 tvoří výzvy v regionech ITI jednu z mála šancí, jak získat dotaci na rekonstrukci a vybavení své mateřské, základní či střední školy (pomineme-li únorovou uzávěrku pro ZŠ v rámci IROPu). Netřeba pak více komentovat skutečnost, že v rámci výzvy pro ITI regiony v oblasti vzdělávání nyní stojíme na začátku rozdělování finančního balíku v celkové hodnotě vyšší než 3,5 miliardy korun.

V případě, že se tedy vaše škola či školka nachází v blízkosti některé z výše uvedených aglomerací, tak si rozhodně nenechte ujít příležitost získat dotaci na modernizaci tohoto vzdělávacího zařízení. Pro bližší informace mě neváhejte kontaktovat, rád Vám prověřím možnosti a pomůžu s nastavením i administrací žádosti o dotaci.

Redakce Dotačních novin, Radomír Věntus,

T: +420 777 481 926,  @: radomir.ventus@cyrrusadvisory.cz

Tags: , , , ,

2 odpovědi na článek Nové dotace pro školy a školky v ITI regionech

 1. Dobrý den,
  hledáme možnosti dotací pro domácí školní zařízení v Poděbradech – úroveň základní školy.
  Jsou Poděbrady v pražské metropolitní oblasti?
  Pokud ano, kdy se očekává výzva?

  • Mgr. Lucie Tomčíková napsal:

   Dobrý den,

   výzva na podporu ZŠ v rámci IROP byla v letošním roce zrušena vzhledem k velkému úspěchu projektů ve výzvě minulé. Poděbrady, bohužel, nespadají do pražské metropolitní oblasti. Je možné, že výzva pro ZŠ bude vyhlášena v roce 2018.

   S pozdravem, LT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>