Roky 2022 a 2023 budou dle stávajících informací velmi bohaté na dotační možnosti v oblasti podpory energetických úspor. Vzhledem k širokým dotačním příležitostem se v tomto článku zaměříme především na energetické úspory spojené s rekonstrukcí budov. Konkrétně se bude jednat o výzvy financované z Národního plánu obnovy (NPO) a Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).
Národní plán obnovy
V rámci výzvy z Národního plánu obnovy je možné uvažovat o finanční podpoře zateplení, výměny oken, dveří, kotle či instalace fotovoltaického systému. Důležitou podmínkou pro zisk dotace je úspora primární energie z neobnovitelných zdrojů v minimální výši 30 %. Dalším důležitým parametrem (hlavně pro výši podpory) je snížení konečné spotřeby energie. Např. v případě snížení konečné spotřeby energie o 20 % je dotace stanovena ve výši 40 %. V případě snížení konečné spotřeby energie o více než 60 % je kalkulováno s podporou 55 % ze způsobilých výdajů projektu. Dotaci je možné dále navýšit také zavedením energetického managementu, který zlepší hospodaření budovy se zdroji.
Dobrou zprávou je skutečnost, že o dotaci z Národního plánu obnovy můžou žádat i památkově chráněné a architektonicky cenné budovy. U nich se počítá s tím, že při zachování charakteru stavby nemůžou dosáhnout tak vysokých úspor, proto stačí mít zajištěné snížení konečné spotřeby energie minimálně o 10 %. V takovém případě je možné počítat s dotací ve výši 45 %. Pokud se podaří snížit konečnou spotřebu energie o alespoň 30 %, tak se podpora zvyšuje na 55 %. Zároveň ale i u památkově chráněných budov platí požadavek na snížení primární energie z neobnovitelných zdrojů o 30 %.
Mezi důležité dokumenty, které je potřeba mít připravené k žádosti, patří energetický posudek, průkaz energetické náročnosti (PENB) pro stav po realizaci projektu, projektová dokumentace a položkový rozpočet. Příjem žádostí probíhá do 30. září 2022. Je ale možné, že dojde k vyčerpání alokace výzvy i dříve, proto doporučujeme s podáním žádostí neotálet.
Operační program Životní prostředí
Jako i v minulém programovém období 2014–2020 se můžeme těšit v rámci OPŽP na širokou podporu energetických úspor. Kromě tradičně podporovaných aktivit jako zateplení, výměna oken, dveří či kotle bude nově podpora rozšířena i do dalších oblastí. Konkrétně se jedná o financování technologií pro akumulaci, úpravu a rozvodů tzv. „šedých“ a srážkových vod. V praxi tedy bude možné podpořit i instalaci retenčních nádrží či rekonstrukci rozvodů tak, aby bylo umožněno splachování toalet pomocí užitkové vody. Rovněž bude možné žádat i na výstavbu či rekonstrukci zelených střech. Mezi další dotované aktivity také patří výměna chlazení či modernizace osvětlení.
Dotace bude poskytována pravděpodobně v rozmezí 50–70 % dle konkrétního snížení spotřeby energie a dalších technických ukazatelů. V případě, že bude na větší ploše budovy provozována komerční činnost, je možné počítat s dotací maximálně 45 %.
První výzvu z OPŽP na tuto oblast je možné očekávat na začátku roku 2023. Jedním z důvodů nastavení tohoto termínu je zamezení souběhu podobných dotací z NPO. Projektům, které budou na jaře 2022 připraveny, tedy doporučujeme zvážit podání žádosti do výzvy financované Národním plánem obnovy, která byla zmíněna výše.
Máte záměr energetických úspor a nevíte, zdali můžete dosáhnout na dotaci? Neváhejte se na nás obrátit. Rádi váš záměr zdarma posoudíme.
Redakce Dotačních Novin, T: 530 338 801, @: info@dotacni.info
Tags: Národní plán obnovy, Operační program Životní prostředí