MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
VŘ

Nová pravidla pro výběr dodavatelů

Začínající_podnikatelé

Podpora na technologie pro začínající malé podnikatele

Fotovoltaika

Únor 5, 2020 Komentáře (0) Zobrazení : 2631 Podnikání a inovace, Soukromý sektor, Životní prostředí

Podpora fotovoltaických systémů

13. 1. 2020 byl spuštěn příjem žádostí o podporu do III. výzvy programu Úspory energie – Fotovoltaické systémy s/bez akumulace pro vlastní spotřebu. V následujících odstavcích Vám představujeme základní informace.

Maximální možný instalovaný výkon fotovoltaického systému je 2 MWp. Systém musí být umístěn na střešní konstrukci nebo na obvodové zdi jedné budovy, případně více budov v rámci jednoho odběrného/předávacího místa, spojené se zemí pevným základem evidované v katastru nemovitostí. V případě akumulace elektřiny, která je také považována za způsobilý výdaj, nesmí kapacita akumulátoru překročit 5 kWh/kW instalovaného výkonu. Musí se jednat o akumulaci elektrické energie do bateriových systémů. Způsobilým výdajem může být i projektová dokumentace (ve fázi realizační dokumentace stavby) nebo výdaje na modernizaci a rekonstrukci rozvodů elektřiny souvisejících s instalací FV systému.

Dotace je poskytována minimálně ve výši 2 mil. Kč, což při:

  • podpoře pro malý podnik (až 80 %) znamená minimální způsobilé výdaje 2 500 000 Kč,
  • podpoře pro střední podnik (až 70 %) znamená minimální způsobilé výdaje 2 857 143 Kč.

Reálně je ale potřeba počítat s ještě vyšší investicí než jsou výše uvedené minimální způsobilé výdaje, protože pro výpočet způsobilých výdajů se musí od investice do FV systému (včetně i bez kombinace s akumulací) odečíst 8 862,63 Kč za každou vyrobenou MWh za rok očištěnou o vlastní spotřebu FV systému. Vzorec pro výpočet pak vypadá takto: ZV = Investice – [MWh/rok (očištěné o vlastní spotřebu FVE) * 8 862,63 Kč].

Z vlastních prostředků tedy budete v konečném důsledku doplácet více než 20 nebo 30 % (záleží na velikosti podniku) investice, protože se některé výdaje stanou nezpůsobilými. Pro přesné stanovení je potřeba vědět, v jaké výši byste chtěli FV systém (s/bez akumulace) pořídit, jaká bude jeho roční výroba elektrické energie (MWh) a jakou bude mít spotřebu na vlastní provoz. Pokud nám sdělíte tyto informace, můžeme Vám spočítat přesnou podporu.

Ukončení příjmu žádostí je 31. 8. 2020. Zároveň je důležitou informací to, že alokace výzvy je 500 mil. Kč a v době vydání tohoto článku jsou již podané projekty za necelých 200 mil. Kč. 

Pokud byste chtěli nakombinovat fotovoltaický systém například se zateplením nebo dalšími energetickými opatřeními, takový projekt lze také podat, ale nejpozději do 30. 4. 2020.

V případě zájmu Vám rádi s žádostí o dotaci pomůžeme.

Redakce Dotačních novin, T: 538 705 772, @: karolina.zemanova@dotacni.info

Tags: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>