MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
Mléko

Úspory energií v mlékárenství

Ceske_Svycarsko

Podpora cestovního ruchu

Technologie_4.0

Květen 29, 2019 Komentáře (0) Zobrazení : 1637 Podnikání a inovace

Podpora nákupu výrobních a nevýrobních technologií

Digitální transformace, Průmysl 4.0., 4.průmyslová revoluce, Robotizace, Automatizace, Digitalizace dat, Technologie 4.0.

Pojďme se na uvedená hesla společně podívat blíže, rozklíčovat, co se pod nimi skrývá za možnosti a zjistit, jakou podporu nám v tomto ohledu fondy Evropské unie nabízí.

Průmysl 4.0 (neboli čtvrtá průmyslová revoluce či Práce 4.0) je postaven na několika základních pilířích jako je zvyšování úrovně digitalizace dat, automatizaci a robotizaci. Strategií EU je podporovat tento směr kvůli udržení tempa EU se zeměmi jako je Japonsko, Čína nebo USA.

Vývoj a vznik nových technologií moderní digitální komunikace a robotizace probíhá trvale a kontinuálně, ale až v druhém desetiletí 21. století vznikl pojem Průmysl 4.0, který nové směřování zaštítil. Na průmyslové úrovni, která nás nyní zajímá nejvíce, by mělo docházet k nahrazení manuální lidské práce roboty, kteří plně zastanou svou práci a nebude potřeba obsluha technologie. Lidský faktor by ovšem mělo nahradit i automatické elektronické předávání dat (o materiálu, výrobcích, výrobních strojích, objednávkách atd.).

Proč by se podle nás měli podniky na tuto výzvu zaměřovat a podporovat tak rozvoj moderních plně automatických řídicích systémů? Především kvůli tomu, že je čím dál tím méně pracovních sil, které mají zájem o zaměstnání v sekundárním průmyslu a přechází spíše do sektoru terciárního. Připravit se na změny pomáhá a technologické inovace podporuje operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který nabízí program Technologie.

O dotaci mohou žádat malé a střední podniky. Pro malý podnik je nachystaná 45% podpora, pro střední 35%. Lze ji získat na:

  • výrobní technologie (CNC, lasery, ohraňovací lisy, vstřikovací lisy, vodní paprsky,…),
  • nevýrobní technologie (měřidla, manipulační technika, skenery, kamery, obrazovky, firemní wifi, čipy, čtečky kódů, testery,…),
  • software k nově pořizovaným PC, MS Office, PDF Creator, CAD/CAM systémy, ERP systémy, licence k využívání patentu apod.

Je potřeba ale dát si pozor, že výrobní technologie mohou tvořit pouze 33 % z celkového rozpočtu projektu.

Do 13.6.2019 je stále otevřená výzva pro příjem žádostí. Dle harmonogramu ale brzy poté (na začátku srpna) bude spuštěna výzva nová a poběží až do 1.11.2019. Bylo avizováno, že se zde možná dočkáme úpravy v poměrech způsobilých nákladů na celkovém rozpočtu. O novinkách Vás budeme informovat.

V případě zájmu o konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Společně se podíváme na současný stav a bezplatně posoudíme Vaše plánované změny.

Redakce Dotačních novin, T: 538 705 772, @: karolina.zemanova@cyrrusadvisory.cz

Tags: , , , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>