MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
shutterstock_147596915

Jaké projekty budou podporovány v oblasti přírody a krajiny?

bale-191199_1280

Harmonogram výzev Programu rozvoje venkova pro roky 2015-2017 zveřejněn

Palec_dolů

Září 27, 2015 Komentáře (0) Zobrazení : 4039 Podnikání a inovace, Soukromý sektor

2x odsunuté kontinuální výzvy v OPPIK – transparentní podmínky pro všechny?

V posledním měsíci došlo k odložení příjmu plných žádostí o podporu do OPPIK, největšího dotačního programu na podporu podnikatelů. Původní myšlenka byla taková, že valná většina výzev je průběžná, tj. žádosti si vzájemně nebudou konkurovat, budou hodnoceny v návaznosti na termín podání a ty, které splní požadované podmínky, budou vybrány k podpoře. Tím bude dosaženo co nejrychlejšího přidělení finančních prostředků na kvalitní a připravené projekty a na začátku třetího roku po spuštění programového období 2014-2020 již budou konečně rozděleny první peníze mezi české podniky. Tato úvaha byla jistě správná, bohužel narazila na nefunkční informační systém MS2014+.

Plán přiznávání dotací byl v podstatě založen na tom, že, kdo dřív přijde s kvalitním projektem, ten dřív bere. Postupně schválené projekty „odčerpají“ část peněz, které jsou na výzvu určeny. Takto se postupuje až do úplného vyčerpání, které může nastat ještě v době, kdy lze žádosti o dotaci podávat.

V současné době jsme však svědky toho, že příjem plných žádostí byl již dvakrát odsunutý. První posunutí bylo odůvodněno velkým počtem předběžných žádostí podaných v posledních dnech a hodinách vymezeného času. V tiskové zprávě mimo jiné také zazněla věta, že „odsunutí zajišťuje transparentní přístup pro všechny žadatele“. Po druhém odložení mě napadá otázka, jak bude nadále zachována transparentnost u kontinuálních výzev. Systém „kdo dřív přijde, ten dřív bere“ se změní 1.12. v hromadný útok na MS2014+. Bude docházet k dalším pádům a selháním, jelikož připravených projektů již bude daleko více.

Cílem všech zúčastněných je podpořit co nejkvalitnější projekty. Chápu, že i přes avízo, že v PO 2014 – 2020 bude většina výzev „soutěžních“ (žádosti si vzájemně konkurují na základě získaných bodů) byly spuštěny výzvy kontinuální (tj. nesoutěžní)  s tím, že čerpání dotací se rozběhne rychleji a systém se dotvoří „za pochodu“.

Bude však zajímavé sledovat, zda poskytovatel dotace dodrží původní myšlenku, že vyhodnocovány budou projekty dle času podání. Nebo dojde k přiblížení hodnocení směrem k soutěžním výzvám, které se vzhledem k okolnostem začíná jevit jako transparentnější? Kontinuální sběr a hodnocení žádostí se v tuto chvíli stává nástrojem, který hazarduje s osudy kvalitních projektů.

Tak i tak tyto neustálé změny a problémy vrhají na dotační oblast čím dál delší stín a dávají políček dobře připraveným žadatelům.

Ing. Michal Dufek, T: 538 705 730; @: michal.dufek@cyrrusadvisory.cz

Tags: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>