MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
shutterstock_154398065.jpg

Zvyšování zabezpečení škol a školských zařízení

connect-20333_1280

Dotace pro neziskové organizace

clock-547839_1280

Březen 19, 2015 Komentáře (1) Zobrazení : 8336 Soukromý sektor, Veřejný sektor

Dotace na kulturní památky

Vlastníci kulturních památek pozor! V rámci několika programů můžete získat dotaci na obnovu a regeneraci památek, péči o památné stromy a v neposlední řadě i na posudky a restaurátorské průzkumy.

Renovace památek je podporována z Česko-německého fondu budoucnosti. Program je určen na renovaci sakrálních stavebních památek (kostelů, synagog, kaplí) a na obnovu křížových cest, pomníků a hřbitovů.

Pod ministerstvo kultury spadají hned 3 programy, které můžete využít. Prvním je program na podporu profesionálních aktivit vysílaných do zahraničí. Ten je určen pro projekty z oblasti současného výtvarného umění, architektury a designu vysílané do zahraničí a projekty z oblasti živého umění či literární projekty vysílané do zahraničí. Program na ochranu movitého kulturního dědictví je možné využít na výkup předmětů kulturní hodnoty mimořádného významu. Na zachování a obnovu nemovitých kulturních památek je možné využít program na podporu obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Kromě toho je možné finanční prostředky využít na obnovu movité kulturní památky pevně spojené se stavbou, jako jsou např. oltáře nebo varhany v kostelech, pokud je tato stavba kulturní památkou. Dále také na obnovu movitých kulturních památek, pokud se však nejedná o restaurování, např. obnova kolejových vozidel, strojů apod.

Mimo tyto celorepublikové formy podpory můžete získat finanční prostředky i v rámci krajských dotací. Například dotaci na záchranu a údržbu hornických památek, zachovávání a obnovování hornických tradic a zvyků či na seznamování veřejnosti s historií hornictví, a to zejména prostřednictvím vydávání publikací, pořádáním kulturních akcí aj. mohou získat fyzické a právnické osoby v Moravskoslezském kraji. Kromě toho mohou obce nad 50 000 obyvatel požádat o dotaci na regeneraci památkových objektů. Mezi další podporované aktivity spadá revitalizace zanedbaných a upadajících částí měst a zanedbaných veřejných prostranství.

Zpracování statických posudků, restaurátorských a archeologických průzkumů je podporováno v kraji Vysočina. Na zpracování předprojektové dokumentace obnovy kulturních památek mohou vlastníci kulturnících památek získat až 30 000 Kč.

Památné stromy: Zpracování návrhu a zajištění péče o jednotlivé památné stromy v obcích do 2 000 obyvatel mohou využít obce v Královéhradeckém kraji.

Město Karlovy Vary a organizace jím zřízené mohou využít dotaci na obnovu kulturních a historických památek. Hlavní město Praha, její městské části a organizace jimi založené se mohou ucházet o finance na revitalizaci a ochranu území. Jednou z podporovaných aktivit je obnova nevyužívaných historicky cenných objektů a areálů a revitalizace poškozených a nevhodně využívaných zelených ploch.

Kromě těchto výzev mohou vlastníci kulturních památek využít i průběžné výzvy, kde je možné žádosti předkládat během celého roku. Jedná se například o Fond kultury a umění nadace Preciosa, Dotace na zabezpečení péče o válečné hroby z Ministerstva obrany či Podporu regionů z nadace ČEZ.

Chcete se dozvědět více o dotacích kulturní památky? Kontaktujte specialisty z agentury CYRRUS ADVISORY, a.s.

Redakce Dotačních novin Alžběta Klimešová, @: alzbeta.klimesova@cyrrusadvisory.cz, T: + 420 538 705 750.

Tags: ,

Jedna komentář na článek Dotace na kulturní památky

  1. Alena Kovalová napsal:

    Dobrý den. Chtěla bych se informovat zda by bylo možné získat dotace na celkovou rekonstrukcí novorenesančního zámku. Děkuji za odpověď Kovalova Alena

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>