MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
shutterstock_154398065.jpg

Zvyšování zabezpečení škol a školských zařízení

connect-20333_1280

Dotace pro neziskové organizace

clock-547839_1280

Březen 19, 2015 Komentáře (1) Zobrazení : 9897 Soukromý sektor, Veřejný sektor

Dotace na kulturní památky

Vlastníci kulturních památek pozor! V rámci několika programů můžete získat dotaci na obnovu a regeneraci památek, péči o památné stromy a v neposlední řadě i na posudky a restaurátorské průzkumy.

Renovace památek je podporována z Česko-německého fondu budoucnosti. Program je určen na renovaci sakrálních stavebních památek (kostelů, synagog, kaplí) a na obnovu křížových cest, pomníků a hřbitovů.

Pod ministerstvo kultury spadají hned 3 programy, které můžete využít. Prvním je program na podporu profesionálních aktivit vysílaných do zahraničí. Ten je určen pro projekty z oblasti současného výtvarného umění, architektury a designu vysílané do zahraničí a projekty z oblasti živého umění či literární projekty vysílané do zahraničí. Program na ochranu movitého kulturního dědictví je možné využít na výkup předmětů kulturní hodnoty mimořádného významu. Na zachování a obnovu nemovitých kulturních památek je možné využít program na podporu obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Kromě toho je možné finanční prostředky využít na obnovu movité kulturní památky pevně spojené se stavbou, jako jsou např. oltáře nebo varhany v kostelech, pokud je tato stavba kulturní památkou. Dále také na obnovu movitých kulturních památek, pokud se však nejedná o restaurování, např. obnova kolejových vozidel, strojů apod.

Mimo tyto celorepublikové formy podpory můžete získat finanční prostředky i v rámci krajských dotací. Například dotaci na záchranu a údržbu hornických památek, zachovávání a obnovování hornických tradic a zvyků či na seznamování veřejnosti s historií hornictví, a to zejména prostřednictvím vydávání publikací, pořádáním kulturních akcí aj. mohou získat fyzické a právnické osoby v Moravskoslezském kraji. Kromě toho mohou obce nad 50 000 obyvatel požádat o dotaci na regeneraci památkových objektů. Mezi další podporované aktivity spadá revitalizace zanedbaných a upadajících částí měst a zanedbaných veřejných prostranství.

Zpracování statických posudků, restaurátorských a archeologických průzkumů je podporováno v kraji Vysočina. Na zpracování předprojektové dokumentace obnovy kulturních památek mohou vlastníci kulturnících památek získat až 30 000 Kč.

Památné stromy: Zpracování návrhu a zajištění péče o jednotlivé památné stromy v obcích do 2 000 obyvatel mohou využít obce v Královéhradeckém kraji.

Město Karlovy Vary a organizace jím zřízené mohou využít dotaci na obnovu kulturních a historických památek. Hlavní město Praha, její městské části a organizace jimi založené se mohou ucházet o finance na revitalizaci a ochranu území. Jednou z podporovaných aktivit je obnova nevyužívaných historicky cenných objektů a areálů a revitalizace poškozených a nevhodně využívaných zelených ploch.

Kromě těchto výzev mohou vlastníci kulturních památek využít i průběžné výzvy, kde je možné žádosti předkládat během celého roku. Jedná se například o Fond kultury a umění nadace Preciosa, Dotace na zabezpečení péče o válečné hroby z Ministerstva obrany či Podporu regionů z nadace ČEZ.

Chcete se dozvědět více o dotacích kulturní památky? Kontaktujte specialisty z agentury CYRRUS ADVISORY, a.s.

Redakce Dotačních novin Alžběta Klimešová, @: alzbeta.klimesova@cyrrusadvisory.cz, T: + 420 538 705 750.

Tags: ,

Jedna komentář na článek Dotace na kulturní památky

  1. Alena Kovalová napsal:

    Dobrý den. Chtěla bych se informovat zda by bylo možné získat dotace na celkovou rekonstrukcí novorenesančního zámku. Děkuji za odpověď Kovalova Alena

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>