MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
Dotační noviny_VS

Dotační noviny pro veřejný sektor 02/2022

Dotační noviny_VS

Dotační noviny pro veřejný sektor 03/2022

Dotace na MŠ v období 2021-2027 z IROPu

Březen 28, 2022 Komentáře (0) Zobrazení : 1641 Veřejný sektor

Dotace na MŠ v období 2021-2027 z IROPu

Podobně jako v minulém období 2014–2020 se předpokládá podpora mateřských školek z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) i v následujících letech. Oproti minulosti ale dotační podmínky doznají několika zásadních změn. Pojďme si je tedy představit blíže.

Na úvod je nutné říci, že v době psaní tohoto článku (březen 2022) ještě nedošlo ke schválení finální verze programového dokumentu IROP, takže čerpáme informace z jeho poslední verze schválené vládou a z předběžných konzultací záměrů u poskytovatele dotace. Finální znění programu i výzev se tedy ještě může lišit, ale základní parametry by měly zůstat zachovány.

Nejprve tedy k tomu, co je možné podpořit. Program počítá s dotací na kompletní rekonstrukci MŠ včetně zázemí (jídelna apod.). Rovněž bude umožněno i vybudování přístavby či nástavby MŠ, která povede ke zvýšení kapacity zařízení. Počítá se i s bezbariérovými úpravami MŠ a pravděpodobně i úpravou venkovního prostranství.

Z výše uvedených informací tedy vše vypadá podobně, jako tomu bylo v programovém období 2014–2020. Hlavní odlišnost pro roky 2021–2027 ale spočívá ve skutečnosti, že ne každá MŠ na tuto podporu bude moci reálně dosáhnout. V minulém období totiž stačilo pro navýšení kapacity prokázat, že narůstá počet dětí v obci a ve stávajícím stavu již musí MŠ děti odmítat. Případně krátkodobá demografická prognóza ukázala, že se tato situace spočívající v nedostatečné kapacitě blíží. Nyní však bude možnost žádat o dotaci závislá na tom, jestli je daná obec/město součástí území ORP s definovanou nedostatečnou kapacitou MŠ. V rámci tabulky jednotlivých ORP budou pravděpodobně podpořeny ty se skóre 6 a vyšším.

Pokud se však vaše obec/město nachází v této tabulce pod ORP se skóre nižším než 6, není potřeba hned dotaci odpískat. Existuje totiž i druhá situace, ve které je možné se o podporu ucházet i při nesplnění podmínky výše. Jedná se o stav, kdy MŠ funguje na základě výjimky krajské hygienické stanice. Typově se jedná o výjimky, kdy např. v MŠ existuje nedostatečný prostor na jednoho žáka a dočasně hygiena dovolí umístění více dětí v rámci této výjimky. Nebo situace, kdy MŠ prostorově nevyhovuje hygienickým požadavkům daným zákonem. V takovém případě program umožňuje o dotaci žádat, a to jak na rozšíření kapacity např. přístavbou nového oddělení, tak případně „pouze“ na rekonstrukci MŠ. Výstupem projektu v tomto případě musí být stav, kdy MŠ bude po rekonstrukci plnit všechny stanovené hygienické normy.

První výzvu je možné očekávat cca v květnu/červnu 2022. Dotace by měla být poskytována ve výši 90 % z celkových způsobilých výdajů. V případě, že vaše MŠ nesplňuje ani jednu z výše uvedených variant, tak stále má šanci získat dotaci i z jiných zdrojů, např. od Ministerstva pro místní rozvoj nebo Ministerstva financí.

Nevíte, jaký dotační titul je pro vaši MŠ nejlepší? Neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám zdarma posoudíme projekt a navrhneme nejvhodnější řešení.

Redakce Dotačních Novin, T: 530 338 801, @: info@dotacni.info

Tags: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>