MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
forest-505856_1280

MŽP vyhlašuje první výzvy z nového OPŽP 2014–2020

shutterstock_147596915

Jaké projekty budou podporovány v oblasti přírody a krajiny?

Kontejner

Září 9, 2015 Komentáře (2) Zobrazení : 5613 Životní prostředí

Dotace na odpadové hospodářství

V loňském roce prošla sněmovnou novela zákona o odpadech, která ukládá obcím povinnost zajistit místa pro oddělený sběr složek komunálního odpadu, a to minimálně nebezpečných odpadů, papíru, plastů, skla, kovů a biologicky rozložitelných odpadů. Pro sběr bioodpadu platí povinnost zajištění sběrného místa alespoň v období od 1. dubna do 31. října každého roku.

Tato novela byla přijata ve velmi krátkém čase, protože České republice hrozí v roce 2015 sankce ze strany Evropské komise. Důvodem je, že nebyl naplněn cíl o skládkách odpadů, odklonění biologicky rozložitelných komunálních odpadů o 50 % v porovnání s rokem 1995. Ministerstvo životního prostředí mělo přijetím novely ukonejšit Evropskou komisi a vyslat vůči ní jasný signál o snaze problematiku řešit, jakožto polehčující okolnost.

Vzhledem k výše uvedenému si je Ministerstvo životního prostředí samozřejmě vědomo faktu, že obce měly poměrně krátký čas připravit se na plnění nového nařízení. Právě to je také důvodem, proč jsou první výzvy v Operačním programu Životní prostředí 2014–2020 zaměřeny na podporu sběru separovaného odpadu a podporu zpracovatelských kapacit pro biologicky rozložitelný odpad v obcích.

Obce či společnosti v jejich 100% vlastnictví mohou až do 13. 11. 2015 žádat až o 85% dotaci z 1,5 miliardového balíku určeného k financování následujících záměrů:

 • Pořízení sběrných nádob pro separaci biologicky rozložitelných odpadů (BRO), plastů, papíru, skla, kovů, textilu, nápojových kartonů a objemného odpadu – není možno pořídit svozovou ani manipulační techniku, v odůvodněných případech může být součástí projektu pořízení lisu či lisovacího kontejneru.
 • Výstavba, vybavení či modernizace sběrných dvorů – jedná se např. o štěpkovače, drtiče, manipulační techniku (nesmí vyjíždět mimo areál SD), kamerový systém, počítačovou evidenci, nádoby, kontejnery, váhy apod., které jsou určeny k manipulaci a lepšímu uskladnění přijatého odpadu, nemjí sloužit k jeho dalšímu materiálovému zpracování.
 • Výstavba, vybavení či modernizace kompostáren pro příjem BRO z nezemědělské činnosti – způsobilým žadatelem v této podoblasti jsou rovněž podnikatelské subjekty. V této výzvě nelze podpořit komunitní a malá zařízení. Důležitou podmínkou je zajistit využití výstupu z kompostárny na ZPF, a to ve výši min. 50 % celkového objemu. Proto nebude možno žádat o podporu mimo režim veřejné podpory. Další podmínkou je, že minimálně 30 % vsazky do kompostárny musí tvořit biologicky rozložitelné komunální odpady (BRKO).

Pro úspěšný zisk dotace je vždy klíčové nastavení projektu a nejinak je tomu i v novém dotačním období, které právě odstartovalo.

Jednou z hlavních podmínek pro akceptaci dotačních projektů z oblasti odpadového hospodářství je navýšení kapacity stávajícího systému. Ze zkušenosti však musíme všem žadatelům doporučit, aby projekty nastavovali reálně a objemy odpadů, s nimiž bude v rámci projektu ročně nakládáno, zbytečně pro účely získání dotace nenadsazovali. Mohou mít následně problém např. s prokazováním monitorovacích indikátorů

Správně optimalizovaný projekt takovéto nadhodnocení pro svůj úspěch vůbec nepotřebuje. Pokud máte dotační záměry spadající do výše uvedených oblastí, ale zatím si na svět dotací sami netroufáte nebo byste se rádi poradili, neváhejte mě kontaktovat.

 Mgr. Jana Valová, vedoucí týmu Životní prostředí, T: 210 028 451, @: jana.valova@cyrrusadvisory.cz

Tags: , , , ,

2 odpovědi na článek Dotace na odpadové hospodářství

 1. Mgr.Jan vošický napsal:

  Dobrý den, jsem z oblasti VDŽelivka a nelíbí se mi jak se třídí odpad a pak jde na stejou skládku. Už v roce 1988 jsme
  třidili a sváželi odpad, dnes jsou na to firmy a neřeší nic.

  Mám zájem provozovat tuto činnost a ptám se zda mám možnost podpory v tomto dvětví, obce se podporují 100% a ve
  skutečnosti techniku využívají k jiným účelům ani né obecním!

  • Bc. Kateřina Čočková napsal:

   Dobrý den,

   v rámci OPŽP je možné žádat o dotaci na podporu odpadového hospodářství i jako soukromá osoba. Na co konkrétně by se měla dotace vztahovat – na vybudování sběrného dvora, na nákup svozové techniky, na nákup kontejnerů?

   S pozdravem, kČ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>