Integrovaný regionální operační program (IROP) vyhlásil dvě výzvy na podporu památek. Každá z těchto výzev je zacílena na jiné regiony v rámci ČR, ale obě mají velmi podobné mantinely podpory. Příjemci podpory mohou být vlastníci památek či subjekty s právem hospodaření. Podmínkou je, aby byla památka zapsaná na Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako nemovitá národní kulturní památka nebo v Seznamu světového dědictví UNESCO nebo v Indikativním seznamu statků světového dědictví UNESCO.
Na co vše lze získat dotaci?
Z dotace je možné zafinancovat samotnou revitalizaci památky, dále technické a technologické zázemí typu WC, šatny, pokladny, a rovněž expozice, depozitáře či konzervátorsko-restaurátorské dílny. Podporována je i ochrana a zabezpečení památek nebo návštěvnického či edukačního centra. Kromě samotné památky je možné revitalizovat i parky u těchto památek či parkoviště – v případě posledně jmenovaného jsou výdaje proplatitelné z dotace omezeny na 5 % z celkových způsobilých výdajů.
Jaký je mezi výzvami rozdíl?
Odlišnosti u obou vyhlášených výzev v oblasti podpory památek nalezneme především v maximální míře dotace. Na území méně rozvinutých regionů (Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královehradecký, Pardubický, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj) je podpora omezena na úrovni 70 % z celkových způsobilých výdajů. V případě území tzv. přechodových regionů (Plzeňský, Středočeský, Jihočeský a Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina) je možné získat financování do výše 60 % z celkových způsobilých výdajů.
Dále si výzvy liší i v termínu spuštění příjmu žádostí. U výzvy pro méně rozvinuté regiony příjem žádostí startuje 13. června 2023 ve 14 hodin, v případě přechodových regionů je zahájení příjmu žádostí plánováno o den později, na 14. června ve 14 hodin. Ukončení příjmu žádostí je v obou případech nejpozději 13. prosince 2023 či dříve (v závislosti na stavu alokace výzev).
V případě minimálních a maximálních limitů výdajů platí, že jsou u obou výzev stejné. Spodní hranice způsobilých výdajů je nastavena na 5 mil. Kč. Maximální výše způsobilých výdajů se poté liší podle typu zapsání památky v seznamu kulturních památek. U národních kulturních památek je horní limit způsobilých výdajů 80 mil. Kč, u ostatních typů podporovaných památek poté 20 mil. Kč (UNESCO památky v plošně chráněných územích či v indikativním seznamu UNESCO).
Na co si dát pozor?
Z omezujících kritérií kromě výše uvedeného omezení na kulturní památky vyššího významu je nutné zmínit zákaz podpory komerčních zařízení zaměřených na ubytování či stravování. Další podmínka poté stanovuje, že realizací projektu musí dojít ke zpřístupnění dosud nezpřístupněných částí památky. Mezi důležité přílohy žádosti patří kromě studie proveditelnosti i pravomocné doklady prokazující povolení k realizaci stavebního záměru (např. stavební povolení, souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru apod.).
Máte dotaz k možné podpoře vaší kulturní památky? Neváhejte se na nás obrátit.
Redakce Dotačních novin, T: 530 338 801, @: info@dotacni.info