MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
lechfall-225860_1280

Obnovitelné zdroje energie

shutterstock_153058802.jpg

Dotační možnosti pro podnikatele

audi-1151768_1280

Březen 15, 2016 Komentáře (1) Zobrazení : 6319 Podnikání a inovace

Elektromobily do firem

Dlouho očekávaná výzva na podporu zavádění nízkouhlíkových technologií do českých firem se otevřela. Sběr žádostí bude probíhat od 1. 4. 2016 do 31. 7. 2016. Výzva se však může velmi rychle uzavřít po přečerpání alokace výzvy.

Příjemci dotace mohou být podnikatelské subjekty – malé, střední a velké podniky v podporovaných CZ NACE. Výzva je rozdělena na 3 sektory a bude podporovat:

1. Silniční elektromobilitu, tedy zavádění inovativních technologií v oblasti nízkouhlíkové dopravy. Podporováno bude pořízení elektromobilů a dobíjecích (neveřejných) stanic pro elektromobily v rámci podnikatelského areálu pro vlastní potřebu. Elektromobily bude možné provozovat i jako distribuční vozy nebo služební automobily. Pořídit lze vozy typu: mini, malé, nižší střední, střední, MPV. Lze získat dotaci až 70 % ze způsobilých výdajů (viz tabulka) pro malý podnik, 60 % pro střední podnik a 50 % pro velký podnik.

2. Akumulaci energie a to např. technologiemi: elektrochemické akumulátory, superkapacitory, přečerpávací elektrárny, vodíkové technologie a mechanické akumulátory.

3. Zavádění technologií k získávání druhotných surovin v kvalitě vhodné pro další využití v průmyslové výrobě např. z použitého papíru, skla, kovů, pneumatik, textilu, plastů, stavebních a demoličních odpadů, vedlejších energetických produktů a řady dalších výrobků s ukončenou životností. Podpořeno bude zavádění inovativních technologií na výrobu inovativních výrobků vyrobených z druhotných surovin, včetně náhrad primárních zdrojů druhotnými surovinami, tam kde je to ekonomicky výhodné. Na tuto aktivitu bude poskytována dotace až 45 % (malý podnik), 35 % (střední podnik), 25 % (velký podnik).

elektromobily

Protože jsou způsobilé náklady fixně poníženy v případě elektromobilů, v praxi například nevychází dotace na 70 % z celkových nákladů na projekt, ale na 20 %. Provozní náklady na elektromobily jsou sice významně nižší než u standardních vozů, na druhou stranu i s dotací jsou elektromobily výrazně dražší. Dotace na elektromobily se tak při aktuálním nastavení vyplatí těm organizacím, které budou elektromobilitu zavádět i bez podpory evropských peněz.

Naproti tomu výstavba dobíjecí stanice pro elektromobily může být pro podniky výhodná, protože míra podpory není omezena poníženými způsobilými výdaji.

Projekt musí být realizován kdekoliv na území ČR mimo hlavní město Praha. Podniky se mohou díky dotaci podílet na pilotním zavádění inovativních technologií, které mění charakter hospodářství a zvýší díky tomu náskok před konkurencí.

Cílem projektu je snížení nákladů na provoz a pomoci naplňovat strategický cíl Evropské unie přecházet na nízkouhlíkové technologie a tím snižovat ekologickou stopu Evropského průmyslu. Jak jde tento cíl dohromady se stále velkým podílem neekologických energetických zdrojů, které využívanou elektřinu vyrábí, si netroufáme hodnotit.

Neváhejte mě kontaktovat ve věci bližšího seznámení se s podrobnějšími informacemi o výše popsaných příležitostech, i v bezplatném vyhodnocení Vašich šancí na žádání o poskytnutí dotace z výše uvedených podpor.

Redakce Dotačních novin, Stanislava Tůmová, T: 538 705 772, @: stanislava.tumova@cyrrusadvisory.cz

Zdroj:

Tags: , ,

Jedna komentář na článek Elektromobily do firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>