MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
OP TAK 2021-2027

Co čeká podnikatele v Operačním programu Technologie a aplikace...

EIC Work Programme 2021

EIC Work Programme 2021

OPTAK_2021_II

Květen 20, 2021 Komentáře (0) Zobrazení : 1346 Nezařazeno, Podnikání a inovace, Soukromý sektor, Výzkum, vývoj a vzdělávání

Jak pokračují přípravy Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost?

Následujícími informacemi navážeme na náš článek vydaný před dvěma měsíci, kde jsme nastínili, jak bude vypadat Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Tentokrát se zaměříme na informace o probíhajících přípravách programu a představíme si předpokládaný harmonogram dokončení příprav.

Harmonogram dokončení příprav

Již nyní víme, že původní výhled příjmu prvních žádostí o podporu už v roce 2021 nebude naplněn. Z důvodu složitějšího vyjednávání na evropské úrovni vstoupí v platnost potřebná legislativa (politiky soudržnosti) nejdříve na konci května 2021 a teprve po tomto kroku bude přikročeno k dokončení přípravy operačních programů a jejich schválení ze strany Evropské komise. V průběhu září by pak měla vláda ČR programový dokument schválit, což umožní finální vyjednávání s Evropskou komisí. V listopadu 2021 se očekává zveřejnění avíz prvních výzev OP TAK, ze kterých vyplynou důležité podmínky a termíny, aby se podnikatelé mohli začít připravovat, a na přelomu února/března 2022 pak vyhlášení prvních výzev.

OPTAK_2021_III.jpg

Jak to bude s velkými podniky?

Dle prvotních předpokladů se očekávalo, že v OP TAK bude (na rozdíl od dobíhajícího OP PIK) už vyloučena podpora velkých podniků. Tak by to nakonec být nemělo, velké podniky by stále měly být podporovány v oblasti energetických úspor, obnovitelných zdrojů energie a výzkumu a inovací (zde za určitých podmínek). Otevřenou otázkou je ještě podpora velkých podniků v oblasti hospodaření s vodou a oběhového hospodářství.

Poprvé se zde budou objevovat pojmy jako small mid-caps a mid-caps.

  • Small mid-caps = subjekty, které mají nejvýše 499 zaměstnanců.
  • Mid-caps = subjekty, které mají nejvýše 3 000 zaměstnanců.

Podpora small mid-caps a mids-caps bude dále umožněna i prostřednictvím finančních nástrojů.

Struktura

Operační program se skládá z 6 prioritních os. Prioritní osy jsou dále rozděleny na specifické cíle, v jejichž rámci budou stanoveny programy podpory.

OPTAK_2021_IV

Prioritní osy OP TAK jsou následující:

  • 1. Posilování výkonnosti podniků v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a jejich digitální transformace (programy jako Aplikace, Inovace, Potenciál, Inovační vouchery, Digitální podnik, Technologie 4.0, Vývoj SW, Datová a výpočetní centra,…)
  • 2. Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti MSP (programy Nemovitosti, Marketing, Poradenství,…)
  • 3. Rozvoj digitální infrastruktury (program Vysokorychlostní internet)
  • 4. Posun k uhlíkovému hospodářství (programy Úspory energie, OZE, Čistá mobilita,…)
  • 5. Efektivnější nakládání se zdroji (programy Průmyslové hospodaření s vodou, Nízkouhlíkové technologie,…)
  • 6. Technická pomoc

Než se tedy dočkáme prvních výzev z OP TAK, bude to ještě chvíli trvat. Neznamená to ale, že teď není na co čerpat podporu – stále ještě běží poslední výzvy z OP PIK. Zajímá vás jaké?

Pro nejčerstvější informace sledujte naše informační kanály, ať už na webu Dotačních novin, na LinkedInu nebo na Facebooku. A nebo nám zavolejte!

Redakce Dotačních novin, T: 530 338 802, @: karolina.zemanova@dotacni.info

Zdroj informací: Informační zpravodaj OP PIK 2014–2020 č. 16

Tags: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>