Navrhovaný Program umožní národním vědeckovýzkumným institucím pracovat na aktuálních domácích problémech a účinněji i efektivněji se zapojit do mezinárodních programů, zejména Rámcových programů EU. Pro naplnění cílů Programu a dosažení předpokládaných výsledků bude poskytovatel v rámci Programu podporovat především řešení komplexních projektů. Doba trvání jednotlivých projektů bude maximálně 60 měsíců. Projekty řešené v rámci Programu musí být ukončeny nejpozději do 31. 12. 2018.
Hlavním cílem Programu je:
– zvýšením produkčního potenciálu zemědělských plodin a hospodářských zvířat přispět k potravinové bezpečnosti České republiky, tj. k zajištění dostatečného
množství produkce kvalitních a bezpečných potravin tuzemského původu pro zdravou výživu obyvatelstva;
– zaváděním nových metod, technologických postupů a systémů zvýšit konkurenceschopnost českého zemědělství v podmínkách EU a podpořit udržitelný
rozvoj zemědělského sektoru, venkova a regionů ČR;
– novými poznatky a jejich realizací přispět k udržitelnému využívání přírodních zdrojů s minimalizací zátěže životního prostředí a k zavádění systémů hospodaření
vedoucích k omezení negativních dopadů klimatických změn na funkce ekosystémů v zemědělství, lesním a vodním hospodářství; zvýšit potenciál mimoprodukčních funkcí zemědělství, lesního a vodního hospodářství.
Program se skládá ze tří podprogramů:
I) Udržitelné zemědělské systémy
II) Udržitelný rozvoj lesního a vodního hospodářství a ostatních oblastí zemědělství
III) Podpora politiky agrárního sektoru
Každý z podprogramů je uveden specifikací podprogramu a cíli (prioritami). V každém podprogramu jsou definovány očekávané přínosy. Priority jsou stanoveny v souladu se současným stupněm poznání v zemědělských oborech v EU a ve světě a v souladu s potřebami uživatelské sféry českého agrárního sektoru.
V celkových výdajích na realizaci Programu je zohledněna skutečnost, že u každého podprogramu je v souladu s ustanoveními Nařízení Komise stanovena jiná míra podpory.
Předpokládá se, že na Program bude ze státního rozpočtu vynaloženo celkem 2 224,9 mil. Kč. Celkem bude na Program vynaloženo 2 605,3 mil. Kč, tj. míra podpory ze státního rozpočtu na celý Program bude maximálně ve výši 85,4 % celkových způsobilých nákladů.
Posílení spolupráce veřejného výzkumu s uživateli výsledků VaVaI je jedním z hlavních cílů Programu. Program vytváří předpoklady zapojení uživatelů výsledků VaVaI do řešení jednotlivých projektů. U podprogramů I a II je povinně vyžadována účast výzkumné organizace a podniku – uživatele výsledku. Podnik může v projektu vystupovat jako příjemce nebo další účastník projektu. Podprogram III je určen pouze pro výzkumné organizace. Předpokládá se, že do realizace Programu se zapojí alespoň 100 příjemců a dalších účastníků, z toho 30 výzkumných organizací a 70 podniků. Potenciálními uživateli výsledků výzkumu provedeného na základě tohoto Programu budouprimárně subjekty podnikatelské sféry v zemědělství, lesním a vodním hospodářství (pěstitelé zemědělských plodin a chovatelé hospodářských zvířat, zpracovatelé a výrobci potravin a dalších produktů, sdružení a svazy, výrobní družstva a společnosti aj.).
Míra podpory, stanovená jako procento způsobilých nákladů projektu, bude vypočtena pro každý projekt i pro každého příjemce a dalšího účastníka projektu samostatně podle čl. 31, odst. 3 Nařízení Komise. Základní míra podpory nesmí přesáhnout u aplikovaného výzkumu 50 % způsobilých nákladů, u experimentálního vývoje 25 % způsobilých nákladů.
Máte-li zájem o bližší informace, neváhejte nás kontaktovat.
Redakce CYRRUS ADVISORY, a.s. Petra Králíčková, @ petra.kralickova@cyrrusadvisory.cz , T: +420 380 425 302
Podívejte se také na výzvu k tomuto článku Komplexní udržitelné systémy v zemědělství 2012-2018, která poskytuje základní informace pro podání žádosti a dotací.