MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
shutterstock_155640215.jpg

Provádění aktivních a preventivních opatření na pracovním trhu v...

1280px-Praha,_DOD_2006_Hostivař,_Plošina_autobusu_Karosa_pro_invalidy

Program vyrovnání příležitostí pro občany se zdravotním postižením

jak_funguje_xrgi

Září 3, 2014 Komentáře (2) Zobrazení : 4981 Soukromý sektor, Veřejný sektor

Snižujte náklady a šetřete životní prostředí pomocí dotace

PR-clanek

Evropská unie podporu projekty, které šetří životní prostředí, a proto lze získat dotaci na pořízení kogeneračního zařízení, které zvyšuje účinnost energie paliv a je mnohem ohleduplnější k životnímu prostředí. Princip kogenerace spočívá ve zvýšení účinnosti zařízení, ušetření velkého množství paliva a výrazné snížení emisí. Snižujte náklady a šetřete životní prostředí pomocí dotace!

Náklady na elektrickou energii, ohřev vody a vytápění jsou černou můrou každého provozovatele objektů, jako jsou školy, obecní úřady či domovy důchodců. Snížení nákladů lze docílit snížením spotřeby nebo optimalizací nákupní ceny komodit. Potenciál těchto úspor je ale většinou již vyčerpán.

Je zde však další možnost – elektřinu si vyrábět, a tím dále výrazně snížit náklady na energie. S příchodem malých kogeneračních jednotek je tato vize zcela reálná a dostupná i pro provozovatele menších objektů, kteří tak mohou využívat výhod společné výroby elektřina a tepla, tzv. kogenerace. Princip kogenerace je jednoduchý: spalovací motor na zemní plyn pohání generátor elektřiny a vzniklé odpadní teplo z motoru je využito pro vytápění.

xrgi

I při relativně malém výkonu, umí mikrokogenerace vyrobit poměrně velké množství elektřiny i tepla, a proto je mikrokogenerace vhodná až od určité velikosti objektu, např. domov důchodců s minimálně 40 pokoji. Zásadní podmínkou je, aby veškerá vyrobená energie byla spotřebována v místě instalace, prodej elektřiny do sítě je ztrátový a vyplatí se jen ve zcela specifických podmínkách.

KOGENERAČNÍ JEDNOTKA VHODNÁ PRO VÁŠ OBJEKT

V tabulce jsou ke konkrétním tepelným ztrátám objektu přiřazeny vhodné kogenerační jednotky. V návratnosti investice bylo počítáno i s náklady na pravidelnou povinnou údržbu jednotky. V tabulce je detailně propočten zimní provoz jednotky, což je nejčastější využití, protože většina objektů není schopna využít odpadní teplo z kogenerace mimo topné období. Pokud by byl zajištěn odběr tepla v průběhu celého roku, pak se návratnost investice výrazně zkracuje.

Obecně se dá říci, že naše jednotky se hodí všude tam, kde začíná tepelná ztráta objektu na cca 50 KW a roční celkové náklady na teplo a elektřinu dosahují okolo 350 tis. Kč/rok (bez DPH).

 

kogenerace tabulka

 

Tags: ,

2 odpovědi na článek Snižujte náklady a šetřete životní prostředí pomocí dotace

  1. Jozef Sedláček napsal:

    Dobrý den, je možné k tomuto článku upřesnit, jaký konkrétní dotační titul se dá využít na nákup kogenerační jednotky? Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>