MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
povinna-publicita-opravdu-jste-na-nic-nezapomneli

Povinná publicita – opravdu jste na nic nezapomněli?

calendar-1763587_1280

Změny v harmonogramu OP PIK do konce roku 2016

light-bulb-1640438_1920

Říjen 26, 2016 Komentáře (0) Zobrazení : 2839 Podnikání a inovace

Úspory energie – co byste měli vědět, než začnete…

Uvažujete o investici do snížení energetické náročnosti Vašeho podniku? Váháte, jestli se Vám ekonomicky vyplatí dávat prostředky za některá opatření, která poslouží k úspoře energií? A je vůbec nutné taková opatření realizovat? Je třeba zpracovat energetický audit, nebo energetický posudek? Pokud si lámete hlavu s podobnými otázkami a nejste si jistí, co vše musíte připravit před podáním žádosti, jsou pro Vás určeny následující řádky.

Základem jsou informace

Jako téměř každý investor, musíte mít dostatek informací, než se vůbec rozhodnete, zda se do svého investičního záměru pustíte.

Je dobré si vytipovat, o jakých opatřeních na snížení energetické náročnosti vlastně hodláte uvažovat. Vaši kreativitu nemusíte nijak zásadně omezovat, mezi podporovaná opatření patří kromě zateplení obálky budovy, výměny oken/dveří, například i výměna osvětlení, ale i výrobní technologie. Obecně lze říct, že do projektu patří vše, co pomůže snížit energetickou náročnost provozu Vaší společnosti. Na druhou stranu se nemusíte přemáhat a uvažovat o instalaci různých obnovitelných zdrojů energie, pokud nejste přesvědčeni o jejich hospodářském přínosu.

Nejdůležitější je příprava

Pokud se rozhodnete projekt realizovat, je nutné připravit žádost, která stojí na několika pilířích. Před zahájením prací na inženýrských studiích je vhodné realizovat tzv. koordinační schůzku, na které si investor, projektant a energetik vyjasní podrobnosti a potenciální úskalí projektu (nejčastěji technická, legislativní a ekonomická omezení). Projektová dokumentace stavebních prací nebo zapojení technologie/technologických celků musí být zpracována, tak, aby z ní bylo patrné navrhované řešení a využité postupy. Z projektové dokumentace bude vycházet energetický posudek, který zpracovává energetik. Na výstupech energetického posudku stojí hodnocení žádosti, je proto nutné vybrat vhodná opatření, která přinesou přesně kvantifikovatelné úspory (energie, peněz, emisí CO2). Třetím pilířem je rozpočet projektu, který nesmí přesahovat normativy cenových soustav RTS/ÚRS u stavebních prací. U profesí a technologií je nutné provést průzkum trhu, ze kterého budou doloženy dvě indikativní nabídky pro každou rozpočtovou položku. Ve finální fázi se zpracuje studie proveditelnosti, která shrne všechny aspekty projektu (zkušenosti a podnikatelská činnost žadatele, energetické a ekonomické přínosy, technická proveditelnost a harmonogram projektu, finanční realizovatelnost – financování projektu).

Takto připravené dokumenty jsou Vaší vstupenkou do programů, které se věnují energetickým úsporám. Vzhledem k hojné podpoře, které se tyto programy těší, se kvalitní příprava žádosti příjemci vyplatí.

Rádi Vám bezplatně zorganizujeme první koordinační schůzku s našimi prověřenými projektanty a auditory a v případě Vašeho zájmu zajistíme následnou realizaci projektu a úspěšné získání dotace.

Neváhejte se na mě obrátit.

Ing. Michal Dufek, Garant sekce OP PIK, CYRRUS ADVISORY, a.s.

T: 774 372 831, @: michal.dufek@cyrrusadvisory.cz

Tags: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>