MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
shutterstock_155776445.jpg

Dotace pro podnikatele v letech 2016-2017

shutterstock_156263654.jpg

OP PIK před poločasem

shutterstock_154801073

Leden 30, 2017 Komentáře (0) Zobrazení : 3563 Podnikání a inovace, Soukromý sektor

Úspory energie – co dělat, když nejsou na objektu naměřené odběry?

Na sklonku uplynulého roku Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR vyhlásilo druhou výzvu z programu Úspory energie, který, jak název napovídá, podporuje realizaci investičních opatření, která vedou ke snížení energetické náročnosti provozu. Tato výzva je k žadatelům nebývale štědrá – je v ní alokovaných 11 mld. Kč a míra podpory je stejná jako v minulém kole, tedy 30 % pro velký podnik, 40 % pro střední podnik a 50 % pro malý podnik.

Jenom pro zopakování si shrneme, co vše může být v rámci tohoto programu pořízeno:

  • Nové úspornější výrobní technologie a technologické celky. Dotovaná bude ovšem pouze poměrná částka do výše 100 % původní výrobní kapacity – pokud tedy koupíte stroj s efektivitou 110 % původního zařízení, nebude Vám 10 % z pořizovacích nákladů uznáno jako způsobilé výdaje a nebude z této části vyplacena dotace.
  • Využití odpadní energie ve výrobních procesech (například tepelná čerpadla).
  • Modernizace rozvodů elektřiny, plynu, tepla.
  • Zateplení vnější obálky objektu včetně výměny oken, dveří a vrat.

Hodnocení žádosti závisí na připravenosti a na kvalitách investičního záměru. Připravenost spočívá v podrobném rozpočtu, který je zpracovaný „s péčí řádného hospodáře“ a celkové připravenosti (velkou výhodou je existence stavebního povolení s nabytím právní moci v okamžiku podání žádosti). Kvalita investičního záměru se odvíjí od výsledků dosažených realizací záměru v porovnání s původním stavem. Původní stav je definován na základě historických odběrů a spotřeb energie.

Ovšem, co se stane, když na předmětném objektu/technologii není možné dohledat a prokázat historické odběry? Druhá výzva nově pamatuje i na tento stav, a pokud nemůže žadatel doložit faktury za poslední roky, může doložit výpočet energetických úspor dle vyhlášky č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov. V takovém případě bude výchozím stavem, pro hodnocení energetické bilance projektu, klasifikační třída D – méně úsporná. Váš záměr tedy získá výchozí pozici na hodnotě D a jeho kvalita bude záviset na dopadu plánovaných opatření. Tato možnost dává spoustě žadatelů možnost ucházet se o podporu na zateplení objektů, které nebyly v posledních letech plnohodnotně využívány.

V případě Vašeho zájmu o bližší informace, případně o zhodnocení Vašeho investičního záměru se na mě neváhejte obrátit. Rád s Vámi Váš investiční záměr zkonzultuji.

Ing. Michal Dufek, T: 774 372 831, @: michal.dufek@cyrrusadvisory.cz

Tags: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>