MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
calendar-1763587_1280

Změny v harmonogramu OP PIK do konce roku 2016

shutterstock_154801073

Úspory energie – co dělat, když nejsou na...

shutterstock_155776445.jpg

Prosinec 27, 2016 Komentáře (0) Zobrazení : 5412 Podnikání a inovace

Dotace pro podnikatele v letech 2016-2017

Vážení čtenáři, rok 2016 je takřka za námi a jistě si zaslouží krátké bilancování. Důležitější však je vyvodit z aktuálního vývoje budoucí příležitosti pro rozvoj vašeho podnikání.

Stav čerpání eurofondů v programovém období 2014-2020 je bohužel stále zcela tristní. Stěžejní program na podporu českých podnikatelů OP PIK za 3 roky (k 22. 12. 2016)ze 117 alokovaných miliard zasmluvnil projekty s dotací 3,5 miliardy korun a proplatil 70 milionů korun. Zajímavé v této souvislosti je, jaké množství projektů například v programech s nejvyšší absorpční kapacitou (Inovace/Technologie) je zamítáno. Úspěšně schválené i zrealizované projekty zase bojují s tím, že poskytovatel není stále bohužel připraven k samotnému proplacení dotací.

Na druhou stranu se MPO podařil opravdu majstrštyk, když umožnilo v prvních výzvách OP PIK podpořit velké podniky až ze 40 % alokace výzev, ačkoliv z celkové alokace programu je pro ně určeno pouze 20 %. Bude zajímavé sledovat, zda se podaří s Evropskou komisí vyjednat úpravu nebo budou opravdu poslední výzvy zaměřeny jenom na MSP.

Velké podniky to nyní budou mít náročnější a musí bezpodmínečně podávat super kvalitní projekty hned v první moment příjmu žádostí. Na druhou stranu podobně to bylo již v prvním kole a například některým žadatelům se podařilo získat 100 mil Kč dotaci na výrobu inovativního toastového chleba.

Odzvonilo dotacím na prostou strojní obměnu (program Technologie určený na nákup nových strojů už by neměl být v podobě, jak ho známe, znovu otevřen. Tedy do doby než poskytovatel zjistí, že o zvýhodněné úvěry není zájem a začne před koncem programového období znovu vyhlašovat klasické dotační výzvy).

Velkým hitem následujících let jistě budou úspory energie. Stejnojmenný program nabízí 11 miliard korun na energetické projekty, od zateplení, po nákup úspornějších výrobních strojů (například kompresory). Úspory energie jsou cestou pro podniky, které hledají podporu pro snížení energetické náročnosti a modernizaci vlastního provozu.

Celkově lze říci, že významně přáno bude malým a středním podnikům, kteří se alespoň z části věnují výzkumu a vývoji vlastních výrobků a služeb. Těšíme se na programy finančních nástrojů a jejich uvedení v praxi a přejeme si, aby se podařilo najít dostatečné množství žadatelů a kvalitních projektů na zvýšení konkurenceschopnosti českého průmyslu.

Za tým CYRRUS ADVISORY, Ing. Jiří Fuchs, předseda představenstva

T: 538 705 775, @: jiri.fuchs@cyrrusadvisory.cz

Tags: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>