MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
ÚE_stroje

Výměna starého výrobního stroje za nový – Úspory energie

Sklad

Úspory energií ve skladovém hospodářství

Masný průmysl úspory energie

Září 28, 2018 Komentáře (0) Zobrazení : 1669 Podnikání a inovace

Úspory energií v masném průmyslu

Po měsíci opět přicházíme s rozborem energetických opatření, tentokrát v masném průmyslu. Potravinářský průmysl se podílí na konečné spotřebě energie v průmyslu z cca 8 %. V tomto průmyslu jsou ve struktuře spotřeby paliv a energie čtyři hlavní obory a jedním z nich je právě masný průmysl − zaujímá z něj přibližně 13 % energetické spotřeby.

V rámci struktury spotřebovávané energie převažuje zemní plyn a elektřina. Celý potravinářský průmysl má velmi vysoký potenciál úspor ke konečné spotřebě energie (okolo 30 %). Na potenciálu úspor se podílejí zejména opatření v systémech výroby a distribuce tepla, vytápění, klimatizace, opatření v oblasti energetického managementu, a technologická opatření. Pojďme se společně podívat, jak ušetřit.

Na základě mnoha energetických auditů doporučujeme zařadit tato energetická opatření, seřadili jsme je od nízkonákladových po více nákladové:

  • Signalizaci překročení povoleného časového limitu otevřených dveří − dveře chladících boxů se vybaví mikrospínači a signalizačním zařízením.
  • Automatické odmrazování výparníků v chladících zařízeních − odmrazování probíhá za použití teplého vzduchu od kompresoru.
  • Použití deskových tepelných výměníků při předchlazení ledové vody amoniakem − toto opatření probíhá na základě vyšší výparní teploty amoniaku u deskového výměníku než u spirálovitého chladiče.
  • Použití zaizolovaných a uzavřených sterilizátorů/sterilizace nízkotlakou párou dojde je snížení teplotních ztrát, množství odpadních vod i samotné spotřeby energie.
  • Minimalizace výroby a použití “vločkového” ledu − výrobu a použití vločkového ledu je možné minimalizovat vhodným smíšením zmraženého a studeného masa.
  • Použití “tekutého” ledu místo solanky jako chladícího média − je potřeba instalovat zařízení na výrobu ledu, systém čerpadel a výparníky, ale o 30−60 % se zvýší chladící schopnost a sníží se  kromě spotřeby energie i riziko případné havárie.
  • Rekuperace tepla na chladících zařízeních a předehřev vody − na stranu kondenzace chladící směsi se instalují rekuperátory tepla.

V programu Úspory energie je možná podpora 50 % pro malý podnik, 40 % pro střední podnik a 30 % pro podnik velký.

V případě, že zvažujete možnost podání projektu nebo potřebujete více informací a pomoc s přípravou žádosti, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám poradíme.

Redakce Dotačních novin, T: 538 705 776, @: karolina.zemanova@dotacni.info

Tags: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>