MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
Inovace_2018

Pořiďte si nové výrobní stroje s programem Inovace

ÚE_stroje

Výměna starého výrobního stroje za nový – Úspory energie

Pivovar

Červenec 31, 2018 Komentáře (0) Zobrazení : 4612 Podnikání a inovace

Úspory energií v pivovaru

Pro náš další článek v pravidelné rubrice Úspory energie jsme si vybrali průmysl, který patří v poslední době k velmi populárním a zároveň se k němu váže silný český patriotismus – pivovarnictví.

Výroba piva je velmi energeticky náročný proces, protože se české pivo nejčastěji vaří dvourmutovým způsobem, tzn. že má velký odpad, dvoufázové kvašení a dozrává v tancích. V následujícím článku vám představíme praktickou ukázku toho, na jaká opatření lze získat podporu.

Jak napovídá název rubriky, jde o úspory energie. Obecně lze říci, že veškeré zdroje, spotřebiče a infrastrukturu, která produkuje, spotřebovává nebo vede jakýkoliv druh energie, je možné zahrnout do projektu jako úsporné opatření a získat na ně dotaci. Konkrétně v provozu pivovaru se jedná o:

Zefektivnění provozu varny

V pivovaru je největším spotřebitelem energie varna a s ní úzce související chlazení mladiny a přitom značná část našich varen nepracuje z energetického hlediska natolik hospodárně, na kolik by to bylo reálně možné. Úvodním krokem je vždy bilance chladící kapaliny a její zpětné využívání. Všechna instalovaná zařízení pro zpětné získávání tepla musí být plně funkční s malými odchylkami, aby mohlo být teplo zpětně využito.

Chlazení

Nejčastějším důvodem neúměrně vysoké spotřeby energie při chlazení jsou příliš nízké druhotné teploty chlazení, neboli zbytečně vysoký rozdíl mezi teplotou chladiva a teplonosného média. Realizací nového projektu se vám sníží náklady na provoz a údržbu a zamezíte i možnosti úniku chladiva/teplonosného média do ovzduší.

Měřidla

Určitou překážkou pro mapování situace v provozu bývá také nedostatek nebo někdy i nedostatečná kvalita různých druhů měřidel. Řešení spočívá v pořízení měřidel do přirozených výrobních celků (chmelovar, stáčení atd.) a aby měla měřidla dálkové předávání signálu, které by se do budoucna mohlo hodit pro centrální sběr dat.

Realizovat tedy můžete:

  • výměnu potrubního propojení,
  • izolaci potrubního propojení,
  • opláštění potrubního propojení,
  • nákup měřidel,
  • výměnu regulačních stanic a ventilů,
  • dále i zefektivnění strojovny chlazení (například kompresory)
  • nebo zefektivnění kotelny (zamezení úniku par odplyňovači nebo výměnu parního vytápení horkovodním).

Další opatření pro úspory energie

Samozřejmostí je možnost zahrnutí klasických opatření typu zateplení, výměny oken, osvětlení, či instalaci obnovitelných zdrojů energie.

Celý proces získání podpory a realizace projektu potom probíhá následovně. Vyjasníme si celkový investiční záměr (společně prověříme vhodnost realizovaných opatření) a necháme zhotovit energetický posudek, který hodnotí energetickou, ale i ekonomickou úsporu zdrojů. Bilancování výsledků energetického posudku by mělo probíhat prakticky od první návštěvy energetika v místě realizace, aby se eliminovalo riziko, že se finálně připraví energetický posudek, ze kterého vyplývá nevhodnost navrhovaných opatření – toto zpravidla nebývá problém, pokud dojde hned na začátku projektové přípravy k ujasnění rolí a cílů projektu. Poté pro vás připravíme podnikatelský záměr a pomůžeme s kompletní administrací dotace.

V případě, že zvažujete možnost podání projektu nebo potřebujete více informací a pomoc s přípravou žádosti, neváhejte nás kontaktovat.

Redakce Dotačních novin, T: 538 705 772, @: karolina.zemanova@dotacni.info

Tags: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>