MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
Životní prostředí

Dotace na odstraňování starých ekologických zátěží

Dotační noviny_VS

Dotační noviny pro veřejný sektor 12/2022

Vyhlášeny dotace na pořízení kompostérů či výstavbu re-use center

Leden 3, 2023 Komentáře (2) Zobrazení : 2218 Veřejný sektor, Životní prostředí

Vyhlášeny dotace na pořízení kompostérů či výstavbu re-use center

Jen několik dní před Vánoci započal příjem žádostí o podporu v oblasti prevence vzniku odpadů. Konkrétně je možné získat dotaci na pořízení domácích kompostérů, a to jak pro občany rodinných domů se zahradou, tak v rámci komunitního kompostování. Dále výzva podporuje i nákup kompostérů do škol či školek a dalších veřejných institucí. Kromě kompostérů je podporováno i pořízení štěpkovače. Naopak není možné podpořit výstavbu či vybavení komunitní kompostárny. Rovněž je omezen maximální objem jednoho kompostéru na 2 200 litrů.

Kromě pořízení kompostérů je možné žádat o dotaci na budování míst pro předcházení vzniku komunálních odpadů. Jedná se o tzv. re-use centra. Ty slouží k odevzdání fungujících věcí, které již daný člověk nepotřebuje a byly určeny k vyhození. Re-use centrum tyto věci od občanů přijme a poté je nabídne k následnému využití dalším lidem. Dále ještě možné získat dotaci na pořízení opakovaně použitelného nádobí a obalů včetně infrastruktury pro jejich uskladnění a mytí, případně dalších zařízení vedoucích ke snížení produkce jednorázového nádobí a obalů. Nad rámec výše uvedených způsobilých výdajů je možné i doplňkově pořídit (max. do 30 % z celkového rozpočtu každého projektu) kontejnery na separaci komunálních odpadů či modernizovat sběrný dvůr.

Žádat můžou jak obce, dobrovolné svazky obcí, kraje či organizace jimi zřizované, dále pak i veřejnoprávní instituce. Rovněž jsou oprávněnými žadateli i obchodní společnosti a družstva vlastněné ze 100 % veřejným subjektem. V případě vybudování re-use center se okruh žadatelů kromě výše uvedených rozšiřuje i o nadační fondy, pobočné spolky či obecně prospěšné společnosti nebo církve a jejich právnické osoby.

Jaká je míra podpory?

  • U kompostérů je základní míra podpory stanovena na 70 % (pokud obsahuje kompostér recyklát, tak se dotace zvýší na 85 %).
  • U předcházení vzniku komunálních odpadů či jednorázového nádobí je možné dosáhnout míry podpory ve výši 85 %.

Výzva probíhá od 21. 12. 2022 do 31. 12. 2023, nebo do vyčerpání alokace (výzva je průběžná, záleží tedy na času podání). Minimální výše dotace je 500 000 Kč bez DPH.

Máte projekt týkající se prevence vzniku odpadu? Rádi ho s vámi bezplatně zkonzultujeme.

Redakce Dotačních novin, T: 530 338 801, @: info@dotacni.info

Tags: , ,

2 odpovědi na článek Vyhlášeny dotace na pořízení kompostérů či výstavbu re-use center

  1. Veselá napsal:

    Dobrý den, nemůžu se nikde dostat k více informacím ohledně dotaci na kompostéry pro rodinné domy. Mohli byste mě, prosim, nasměrovat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>