MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
Dotační-noviny

Dotační noviny pro soukromý sektor 06/2023

Dotační noviny_SS

Dotační noviny pro soukromý sektor 07/2023

Dotacni.info

Červenec 28, 2023 Komentáře (0) Zobrazení : 973 Dotační Noviny, Veřejný sektor

Dotace a zvýhodněné úvěry na výstavbu bytů pro obce

Problematika dostupného bydlení je jednou z priorit stávající vlády, a proto se chystá na druhou polovinu roku 2023 a rok 2024 široké spektrum dotačních a úvěrových podpor. Programy budou cílit na různé skupiny budoucích nájemců (seniory, mladé rodiny, sociálně znevýhodněné, společensky prospěšné profese apod.) a typy výstaveb (samostatné byty, bytové domy aj.). V článku níže představíme jednotlivé dotační tituly podrobněji.

Program Podpora bydlení 2022+, podprogram Podporované byty

Tento podprogram je relativně „stálicí“ a je vyhlašován ze strany Ministerstva pro místní rozvoj s drobnými přestávkami již řadu let. S podporou bude možné zafinancovat novostavby bytových domů, rekonstrukce či nástavby a přístavby bydlení pro seniory a zdravotně postižené. Dotace bude poskytována ve výši 1 mil. Kč na každý byt splňující podmínky podprogramu. Příjem žádostí započne ve třetím čtvrtletí roku 2023.

Program Podpora bydlení 2022+, podprogram Bytové domy bez bariér

Tento podprogram neslouží přímo k podpoře výstavby či rekonstrukce bytů, ale ke zlepšování jejich dostupnosti ve starší bytové zástavbě, kde není k dispozici výtah. Konkrétně je možné podpořit výstavbu výtahu či bezbariérovou úpravu vstupů do budovy. Cílem je, aby tyto bytové domy mohly stále obývat i osoby se zhoršujícím se zdravím. Dotaci je možné získat ve výši až 50 % z celkových způsobilých výdajů. U výstavby výtahu je maximální podpora omezena na 800 000 Kč a u zajištění bezbariérového přístupu je limit dotace stanoven na 200 000 Kč. Příjem žádostí započne stejně jako v podprogramu výše ve třetím čtvrtletí roku 2023.

Program Nájemní bydlení 2023+

Jedná se o dotační titul spravovaný Státním fondem podpory investic. Podpora se skládá ze dvou částí, dotace do maximální výše 25 % a výhodného úvěru. Celkově program umožňuje získat zvýhodněné financování až na 90 % z celkové investice (25 % dotace a 65 % úvěr). Maximální doba splácení úvěru je 30 let. Příjem žádostí do programu v tuto chvíli (červenec 2023) stále probíhá. Podpořit je možné výstavbu nájemních bytů a domů. Rovněž je možné zafinancovat i rekonstrukci nebytových prostor na byty či prostor, které v současnosti již nejsou způsobilé k bydlení.

Program Dostupné bydlení 2022+

Tento dotační titul je teprve v přípravě a se spuštěním se počítá až v druhém čtvrtletí roku 2024. Poskytovatelem dotace bude Státní fond podpory investic. Podpořena bude jak výstavba bytů, tak i jejich nákup či rekonstrukce. Program zacílí na ty nájemce, kteří dosud nevlastní nemovitost a splňují příjmový limit. Zároveň bude možné byty využít pro bydlení i společensky prospěšných profesí, jako jsou zdravotní sestry, hasiči, lékaři nebo učitelé. Program počítá s dotací ve výši 45 % a část hodnoty bude možné pokrýt i zvýhodněným úvěrem. Celkově program umožní získat zvýhodněné financování až na 90 % z celkové investice (45 % dotace a 45 % úvěr).

Máte v plánu vybudování či rekonstrukci bytů a nevíte, který program je pro vás vhodný? Neváhejte se na nás obrátit pro bezplatnou konzultaci.

Redakce Dotačních novin, T: 530 338 801, @: info@dotacni.info

Tags: , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>