MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
Dotační-noviny

Dotační noviny pro soukromý sektor 05/2023

Dotacni.info

Co přinese novela zákona o zadávání veřejných zakázek

Dotačni.info

Červen 22, 2023 Komentáře (0) Zobrazení : 615 Dotační Noviny, Veřejný sektor

Dotace na energetické úspory veřejných budov

V rámci Operačního programu Životní prostředí jsou nyní otevřeny dvě výzvy v oblasti energetických úspor pro veřejný sektor. Kromě snížení spotřeby energie je výzva zaměřena např. i na hospodaření s vodou či systémy nuceného větrání. Výběr konkrétní výzvy záleží na regionu realizace – jedna výzva je zaměřena na Středočeský, Plzeňský, Jihočeský a Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina, druhá výzva je zaměřena na ostatní kraje v ČR vyjma hlavního města Prahy.

Na co vše lze získat dotaci?

Mezi podporované aktivity patří např. zateplení budovy, výměna oken a dveří či rekonstrukce otopné soustavy včetně zdroje vytápění (podporovány jsou tepelná čerpadla a kotle na biomasu). Dále i systémy nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla, rekonstrukce vnitřního osvětlení či zavedení energetického managementu.

Kromě opatření zaměřených na energetické úspory výzvy podporují i další oblasti, např. opatření k eliminaci negativních akustických jevů či instalaci vnějších stínících prvků. Velkým tématem je rovněž hospodaření s vodou – ať již využití šedých vod v budově nebo výstavba akumulačních nádrží a to jak podzemních, tak i povrchových. Podporována je i instalace fotovoltaických systémů.

Na co si dát pozor?

Jednou z hlavních podmínek pro podání žádosti je minimálně 30 % úspora primární energie z neobnovitelných zdrojů. Dalším omezením je skutečnost, že po realizaci projektu nesmí být v budově pro vytápění nebo přípravu teplé vody využívána tuhá fosilní paliva. V případě zateplení budovy sloužící pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých musí být součástí projektu i systém větrání.

Jak se vypočítává výše podpory?

Celková dotace se vypočítává na základě koeficientů způsobilých výdajů jednotlivých opatření, kdy je zvlášť finančně ohodnocena např. zateplená plocha budovy a jinak se vypočítává dotace na výměnu kotle. Není proto možné bez znalosti dalších podrobností říci, jakou projekt získá dotaci.

Příjem žádostí v obou výzvách probíhá do 1. 3. 2024. Celková alokace činí dohromady 5 miliard Kč a žádosti jsou hodnoceny průběžně. Je tedy nutné počítat s rizikem, že se alokace vyčerpá dříve, než nastane výše uvedené datum.

Je tedy nejvyšší čas začít s přípravou podkladů k dotaci již nyní. Neváhejte se na nás obrátit pro bezplatnou konzultaci, rádi vám s projektem pomůžeme.

Redakce Dotačních novin, T: 530 338 801, @: info@dotacni.info

Tags: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>