MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
shutterstock_150993224.jpg

Inovace – II. kolo

povinna-publicita-opravdu-jste-na-nic-nezapomneli

Povinná publicita – opravdu jste na nic nezapomněli?

zerspahnung-1580200_960_720

Říjen 13, 2016 Komentáře (0) Zobrazení : 3461 Podnikání a inovace, Soukromý sektor

IV. výzva programu Technologie plná změn

Program Technologie patří dlouhodobě z pohledu zájemců o dotaci k jednomu z nejvíce oblíbených programů v rámci OP PIK. Ministerstvo průmyslu a obchodu ale dlouhodobě podmínky programu zpřísňuje a počítá spíše s podporou žadatelů, kteří přicházejí na trh s novým produktem či procesní změnou výroby v rámci programu Inovace. Podle nových podmínek plánované výzvy dochází k celé řadě změn, pojďme se nyní podívat na ty nejdůležitější.

První změnou je nutnost delší podnikatelské historie. Program nově požaduje po žadatelích doložit minimálně tři účetně uzavřené období. Další změnou oproti předchozí výzvě bude omezení CZ-NACE (například v oblasti stavebnictví), které nově nebudou podporovány. Plánovaná alokace výzvy bude činit 2,65 mld. Kč, což je rovněž snížení oproti celkovým finančním prostředků předchozí výzvy, která po „přisypání“ činila 3 mld. Kč. Dalším omezením je skutečnost, že žádat budou moci pouze malé podniky do 50-ti zaměstnanců. Přístup středních podniků do této výzvy je na rozdíl od minulosti odepřen. Je rovněž nutné upozornit na skutečnost, že na rozdíl od předchozí praxe bude výzva průběžná, tj. projekty podané co nejdříve budou mít výhodu oproti ostatním. To znamená, že alokace může být rychle vyčerpána a výzva uzavřena. Na druhou stranu se prakticky nejedná o rozdíl oproti předchozím kolovým výzvám, které byly uzavřeny již po cca 14 dnech.

Zúžením prošel i počet podporovaných regionů. Pokud shrnu samotnou metodiku výzvy, tak firmy můžou podávat žádosti v zásadě ve dvou typech podporovaných oblastí. První z nich jsou obce s rozšířenou působností (ORP) definované Usnesením vlády č. 344, které zároveň splňují podmínku vyšší nezaměstnanosti, než je celorepublikový průměr. Jedná se o další rozdíl oproti minulé výzvě, kde bylo možné žádat ve všech  ORP zahrnutých v usnesení vlády bez ohledu na výši nezaměstnanosti. Druhá oblast podporovaných oblastí v rámci výzvy je definována jako okresy s vyšší nezaměstnaností na území krajů Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého. Pouze tyto dva okruhy jsou tedy způsobilými regiony v rámci programu Technologie IV. výzvy.

Možná se po přečtení výše uvedených informací může zdát, že Technologie jsou kvůli všem omezením a zúžením „mrtvý program“, kde nemá smysl žádat. Na druhou stranu je možné se na celou věc dívat jinou optikou. Všechny tyto omezení a zúžení totiž znamenají, že po výrazném převisu objemu žádostí v minulé výzvě může nyní dojít k tomu, že bude žádat sice méně žadatelů, ale s vyšší šancí na zisk dotace.

Nejste si jisti, zdali spadáte do okruhu „vyvolených“, kteří mají i po všech restrikcích možnost žádat o dotaci? Neváhejte, a kontaktujte nás pro posouzení Vašich šancí.

Redakce Dotačních novin, Radomír Věntus,

T: +420 777 481 926,  @: radomir.ventus@cyrrusadvisory.cz

Tags: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>