MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
Dotace na úspory vody

V Národním plánu obnovy je připravena 1 miliarda korun...

Country for the Future

Vyhlášení nové veřejné soutěže na zavádění inovací ve firmách

Digitální podnik

Červen 22, 2022 Komentáře (0) Zobrazení : 1382 Soukromý sektor

Podpora nákupu špičkových ICT technologií

Dotační výzvy na podporu digitalizace podniků se stávají čím dál tím populárnější. Po období covidové pandemie se digitalizace v byznysu stala klíčovou, a to nejen vzhledem k tomu, že díky ní dochází ke zrychlení interních procesů a větší efektivitě, ale také proto, že přináší reálné snížení nákladů a může pozitivně ovlivnit ekologické zatížení. Ministerstvo obchodu a průmyslu tak vyhlásilo I. výzvu Digitální podnik a I. výzvu Virtuální podnik v rámci Národního plánu obnovy. V našem článku přinášíme souhrn nejdůležitějších informací, které by vás neměly minout.

Cílem výzev je zvyšování digitální úrovně podniků působících na českých trzích prostřednictvím podpory nákupu a zavádění pokročilých nevýrobních digitálních technologií. Realizace projektů je omezena maximálně na dvě etapy a u obou výzev se jedná o kolový druh příjmu žádostí. To znamená, že žádosti je možné podávat v období od 16. 6. 2022 do 31. 10. 2022 a budou hodnoceny až po ukončení příjmu, tudíž záleží především na kvalitním zpracování předkládaného projektu, nikoliv na rychlosti podání.

Konkrétními způsobilými výdaji jsou: informační a manažerské systémy jako např. ERP, MES nebo MIS systémy, které vytvoří funkční propojený celek umožňující efektivnější řízení a chod firmy, robotické autonomní stroje pro přepravu zboží, robotické uklízení v areálu firmy, servery, počítače, tablety, informační a výrobní terminály, vybudování či obnova LAN sítě, operační systémy, kancelářský software, software pro přípravu výroby, docházkové systémy, technologie virtuální reality, prvky v rámci IoT sítě, čtečky QR kódů, jednorázová školení a nezbytné pomůcky nutné pro získání mezinárodních certifikátů v oboru IT a ekologické udržitelnosti budov, apod.

Co naopak nelze považovat za způsobilé výdaje: pořízení hmotného majetku, který slouží k hlavnímu předmětu podnikání firmy žadatele a ten je hlavním zdrojem příjmu; výrobní technologie; prostá obnova majetku apod.

Podpořeny budou takové aktivity, které se klasifikují jako „počáteční investice“ a tedy souvisejí se zásadní změnou výrobního postupu, se založením nové provozovny, rozšířením kapacity stávající provozovny nebo s rozšířením výrobního sortimentu provozovny o výrobky, které nebyly dříve v této provozovně vyráběny.

Specifika výzvy Digitální podnik

Tato výzva je zaměřena na větší a komplexnější projekty digitalizace především malých a středních podniků mimo území hlavního města Prahy. Velké podniky zde mohou žádat pouze ze čtyř regionů: Severozápad, Severovýchod, Střední Morava a Moravskoslezsko.

  • Výše dotace: 1–15 mil. Kč
  • Alokace výzvy: 1,5 mld. Kč

Specifika výzvy Virtuální podnik

Výzva je orientována především na menší projekty, ale narozdíl od výše uvedené výzvy zde mohou žádat i firmy z hlavního města Prahy a velké podniky z celého území ČR. Podpora je poskytována pouze v režimu de minimis.

(Podpora de minimis představuje takovou podporu, která nesmí spolu s ostatními podporami „de minimis“ poskytnutými jednomu žadateli včetně jeho propojených podniků za dobu současného a dvou předchozích účetních období přesáhnout výši odpovídající částce 200 000 EUR.)

  • Výše dotace: 500 tis. Kč – cca 5 mil. Kč
  • Alokace výzvy: 600 mil. Kč

 

Zaujala vás tato příležitost? Rádi vám poradíme, zhodnotíme šance na úspěch a pomůžeme s celým dotačním procesem.

Redakce Dotačních novin, T: 538 338 802, @: karolina.zemanova@dotacni.info

Tags: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>