MENU
Sledujte nás na sociálních sítích
Dotační Manager
shutterstock_149825354.jpg

Nadace táta a máma – pomoc znevýhodněným dětem

file2871281863538

Program záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury

shutterstock_75083293.jpg

Červenec 31, 2014 Komentáře (0) Zobrazení : 3321 Veřejný sektor

Pomůžou obce rodičům předškoláků?

Ministerstvo školství spustilo nový program na podporu navýšení kapacit mateřských a základních škol. Do konce srpna přijímá žádosti o dotace na přípravu a realizaci projektů výstavby, přístavby nebo rekonstrukce a modernizace výukových prostor.

Stát se tak snaží řešit problém s umisťováním dětí do předškolních zařízení, které nezvládají absorbovat početně silné ročníky, a současně se připravit na přechod těchto dětí do základních škol. O dotaci se mohou ucházet obce, přičemž 15 % nákladů musí hradit z vlastních zdrojů. Ministerstvo školství plánuje rozdělit celkem 100 mil. Kč.

Příprava obcí na stavební akce

Z dotace lze hradit účelně a hospodárně vynaložené výdaje na projektovou činnost, inženýrskou činnost, dodávky interiérového vybavení, AV techniku, laboratorní vybavení, informační systémy, úpravy venkovních ploch apod. (MŠMT). Na tuto výzvu pak na začátku roku 2015 naváže program Zvýšení kvality a dostupnosti infrastruktury pro vzdělávání a celoživotní učení v rámci Integrovaného regionálního operačního programu 2014-2020. Dobře zvládnutá přípravná fáze projektu dává velké šance na úspěch právě v druhém programu, ze kterého bude možné financovat samotné stavební práce.

Situace by se měla zlepšit

V určitých lokalitách nejsou rodiče prakticky schopni zapsat dítě do školky. K situaci se vyjadřují politici a státní úředníci už téměř 3 roky a připouštějí, že pro rodiny s malými dětmi to může znamenat i existenční problém. Jak poznamenala předchozí ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová, přijetí nebo nepřijetí dítěte do školky mnohdy rozhoduje o tom, zda se bude moci matka po skončení rodičovské dovolené vrátit do zaměstnání a rodina tak získá stabilní příjem. Pro naprostou většinu rodin je velmi důležité, aby vlastní příjem měli oba rodiče. V případě osamělých rodičů je návrat do práce naprostá nezbytnost. Je zřejmé, že část rodičů bude nucena péči o děti a zaměstnání zvládnout bez pomoci státu. V příštím roce se dá očekávat, a to zejména díky evropským prostředkům, zlepšení celé situace.

Chcete se dozvědět více o  dotačních možnostech pro veřejný sektor? Kontaktujte specialisty z agentury CYRRUS ADVISORY, a.s.

Redakce Dotačních novin, Tomáš Jakubec, @ tomas.jakubec@cyrrusadvisory.cz, T: +420 210 028 453

Zdroj

Tags: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>