V nedávné době vyhlásil Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) zajímavé výzvy na oblast výstavby bytů pro znevýhodněné skupiny osob. Žadatelem o tuto podporu můžou být obce, svazky obcí či městské části. Na rozdíl od různých dotačních podpor z Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) nebo Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) je hlavní změnou skutečnost, že je možné v rámci jednoho bytového domu podpořit jak bydlení mladých rodin s nižšími příjmy, tak i důchodců.
Zdá se, že SFRB vyslyšel poptávku po možnostech zajištění „bydlení pro všechny“ v rámci jednoho bytového domu. To byla varianta, po které celá řada starostů či zastupitelů obcí již dlouho volala, ale na dotačním trhu nebyla k dispozici vhodná nabídka, která by na ni adekvátně reagovala. Program Výstavba tedy této poptávce vychází vstříc. Samozřejmě jak to bývá u dotací zvykem, tak to má řadu „háčků“ spočívající především v tom, že nájemci podle nastavení musejí být především osoby s nižšími příjmy.
Přes SFRB je možné získat jak dotaci, tak i zvýhodněný úvěr. Nejprve se zkusme zaměřit na samotné podmínky dotace. Podporu je možné získat jak na novostavbu, rekonstrukci či modernizaci budov, které budou sloužit k nájemnímu bydlení. Příjem žádostí probíhá od 20. května až do vyčerpání alokace.
Mezi základní podmínky poskytnutí dotace patří následující:
- Maximální nájemné 61,10 Kč na m2
- Doba udržitelnosti projektu: 20 let
- Velikost bytu: mezi 23-120 m2
- Cílová skupina: Skupiny s nízkým příjmem, jejichž příjem po odečtení normativních nákladů na bydlení nepřesahuje 1,6 násobek životního minima. Dále jsou byty určeny pro ty, kteří v současnosti žijí v prostorách, které nejsou určeny k trvalému bydlení, či nevyhovují zdravotnímu omezení osob z cílové skupiny. Rovněž může cílová skupina obsahovat i ty, kteří v současnosti žijí v nekvalitním či přelidněném bytě
Maximální výše dotace je odvíjí od ceny za metr čtvereční plochy pronajímaného bytu. Konkrétní výše dotace jsou následující:
- Novostavba bytového domu: 31 702 Kč/m2
- Rekonstrukce objektu: 24 328 Kč/m2
- Modernizace: 15 851 Kč/m2
Rozdíl mezi rekonstrukcí a modernizací je v tom, že modernizace se týká bytových domů, které jsou nyní opuštěné, ale ještě před rokem či více zde fungovalo nájemní bydlení. V tomto případě je limit dotace logicky snížen, protože tyto domy již mají připravenou odpovídající infrastrukturu. Výše dotace v případě rekonstrukce objektu je vyšší, protože se zpravidla jedná o změnu užívání z bývalých nebytových prostor či brownfieldů, kde jsou výdaje na přestavbu logicky vyšší.
Z dotace můžou vzniknout tři varianty bydlení:
- Sociální dům: bytový dům tvoření pouze sociálními byty. Počet těchto bytů musí být mezi 4-12. Dům musí disponovat místnosti pro osobu poskytující domovní služby nebo místností pro sociálního pracovníka a samostatnou místností se záchodem a umyvadlem.
- Sociální byt: byt s velikostí mezi 23-120 m2, který slouží cílové skupině. V rámci programu je možné získat dotaci na 1-12 sociálních bytů.
- Smíšený dům: Dům se sociálními a dostupnými byty. Dostupný byt je byt, kde je možné uplatnit výši nájemného v čase a místě obvyklé (nájemné tedy není regulováno jak u sociálního bytu). Na rozdíl od sociálního bytu není možné u dostupného bytu uplatnit dotaci, ale pouze zvýhodněný úvěr. V rámci smíšeného bytu je nutné mít alespoň 20 % z počtu bytů sociálních, a zároveň alespoň jeden byt dostupný.
Pokud budete plánovat smíšený dům s více než 12 byty, tak je důležité si pamatovat, že v tom případě může být sociálních bytů maximální tolik, kolik je součet 12 bytů a 20 % ze zbývajícího počtu bytů. Zbytek bytů do celkového počtu poté musí tvořit dostupné byty, na které je možné získat v případě zájmu zvýhodněný úvěr.
Rovněž existuje varianta zvýhodněného úvěru i na celý záměr. Úroková sazba se stanovuje ve výši základní referenční sazby EU pro ČR platné ke dni uzavřené smlouvy snížené o 0,5 %. Nejméně však činí 1 % ročně. Úroková sazba je fixní po celou dobu splácení úvěru. Splatnost úvěru je maximálně 30 let. Je nutné upozornit, že v případě splatnosti úvěru nastaveného na 30 let se doba udržitelnosti daného úvěrovaného bytu zvyšuje na 30 let.
Pokud máte vhodný projektový záměr, tak ho s námi neváhejte konzultovat. Rádi Vám odpovíme na dotazy či nastavíme a zpracujeme žádost o dotaci.
Redakce Dotačních novin, T: 538 705 776, @ info@dotacni.info
Tags: Podporované byty, Sociální byty, Výstavba
Jsem vlastníkem domu ve Dřeveši obec Tisovec, kde je 5 bytových jednotek.
je tam zhruba 240 m2 nebytových prostorů, ze kterých bych chtěl udělat bytové jednotky.
Popřípadě přistavět novou část.
Potřeboval bych bližší informace, jak vaši nabídku uchopit a realizovat.
Děkuji
s pozdravem Václav Fischer
tel. 775344341 email fischervaclav@seznam.cz
Dobrý den,
dotační titul Program Výstavba je určen obcím, jako soukromá osoba zde žádat nemůžete. Právnické osoby mohou žádat o dotaci na výstavbu tzv. sociálních bytů, kam spadají pečovatelské byty či komunitní domy pro seniory. Veškeré podmínky naleznete v Dokumentech aktuální výzvy: https://www.mmr.cz/cs/Narodni-dotace/Podpora-bydleni/Program-Podpora-bydleni-pro-rok-2020/Podprogram-Podporovane-byty.
S pozdravem, LT
jsem fizická osoba chci dělat rekonstrukci domu ,záměr ,pro dúchodce jaká dotace.
Dobrý den,
dotace jsou poskytovány na pečovatelské byty a komunitní domy pro seniory, žadatelé však mohou být právnické osoby, pro fyzické osoby se podpora na tyto záměry neposkytují. Výzva bývá vyhlašována na podzim, podmínky by měly být obdobné, jak v minulé výzvě: https://www.mmr.cz/cs/narodni-dotace/podpora-bydleni/program-podpora-bydleni-pro-rok-2021/podprogram-podporovane-byty.
S pozdravem, LT