Na konci listopadu byly schváleny dotační žádosti v rámci třetího kola programu rozvoje venkova. Žadatelé, jejichž dotační projekty byly doporučeny k financování, by tak měli co nejrychleji začít pracovat na realizaci výběrového řízení.
Výběr dodavatele se řídí s ohledem na druh plnění, jeho předpokládanou hodnotu a míru přiznané podpory zákonem o zadávání veřejných zakázek, ale zejména pravidly dotačního programu. V případě postupu dle pravidel Programu rozvoje venkova se jedná o Příručku pro zadávání veřejných zakázek programu rozvoje venkova na období 2014 – 2020. Jelikož drtivá většina žadatelů má přiznanou dotaci menší, nebo rovnu 50 % celkových výdajů, spadají tito žadatelé/zadavatelé právě pod režim Příručky pro zadávání veřejných zakázek programu rozvoje venkova na období 2014 – 2020.
Dle podmínek Státního zemědělského intervenčního fondu, jakožto poskytovatele dotace, je nutné doložit dokumentaci z výběrového řízení realizovaného dle Příručky pro zadávání veřejných zakázek programu rozvoje venkova na období 2014 – 2020 do systému nejpozději do 31. 1. 2017. Předložení příloh se provádí v elektronické podobě prostřednictvím Portálu Farmáře.
V minulém kole PRV řada žadatelů ztroskotala právě na realizaci výběrového řízení. Vzhledem k této situaci je nanejvýš důležité fázi realizace výběrového řízení nepodcenit a věnovat přípravě a realizaci dostatek času a úsilí. Pokud si zadavatel není na sto procent jistý, že výběr dodavatele v souladu s předpisy a podmínkami dotačního programu zvládne, měl by vyhledat odbornou pomoc. Investované peníze za služby profesionálů se mu vrátí v podobě výběru kvalitního dodavatele a hladké realizace samotného podnikatelského záměru, pro který dotaci žádá.
Gratulujeme všem úspěšným uchazečům v rámci třetího kola programu rozvoje venkova a s ohledem na výše uvedené doporučujeme začít bezodkladně s přípravou a realizací výběrového řízení, přičemž samozřejmě nabízíme možnost využít našich bohatých zkušeností z výběrových řízení v Programu rozvoje venkova a profesionálního přístupu s minimalizací rizika ztráty, nebo následného krácení již přislíbené dotace.
Redakce Dotačních novin, Mgr. Luboš Novosad,
T: +420 775 437 017, @: lubos.novosad@vyberove-rizeni.info
Tags: Výběrové řízení
Dotace jsou jenom pro spekulanty, kteří jenom vymýšlí jak získat peníze bez nějakého efektu pro stát. Není podporována výrobní sféra podnikání. A když ano tak jenom dočasně aby se dotační peníze dostaly do vlastnictví. Dotace tvoří jen nanejvýš 50 % plánovaných nákladů a je mnoho podnikatelů, kteří vytváří hodnoty, ale vzít si úvěr na zbývajících 50% si nemohou dovolit. Splátky by je zničily. Syn pěstuje houby, zejména hlívu ústřičnou. Je to živý biologický materiál chvíli se daří, ale najednou přijde kontaminace a nevyrobí nic. Byl asi 20 let v nájmu v bývalém JZD. V minulém roce mu kontaminace zničila celou sadbu a místo tržby se dostal do dluhů z nezaplaceného nájmu. Přestěhoval se ke mě do obytného domu , kde si sám vybudoval novou linku na výrobu, ale nemá halu v níž by mohl houby pěstovat. Postavení nové haly dodavatelsky stojí 1 milion Kč. Vzít si půl milionovou půjčku pro něj je nemožné. Protože splácí dluh a z něčeho musí žít, tak houby vyrábí, ale s primitivními prostředky, bez možnosti rozvoje.
A takto na tom je mnoho podnikatelů ve výrobní sféře. Je to škoda pro ně a škoda pro stát. Je zajímavé v současné době pozorovat vyplácení dotací na kotle. Ti co skutečně nové kotle potřebují se k dotacím nedostanou protože na doplatky nemají a tak budou dál zamořovat dýmem okolí svých domů.